Menu

Chrome 79 ke stažení: nová ochrana dokonce převyšuje Firefox

12.12.2019 06:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Chrome 79 ke stažení: nová ochrana dokonce převyšuje Firefox

Chrome 79 ke stažení: nová ochrana dokonce převyšuje Firefox | foto: CHIP

Chrome verze 79 je v tomto roce poslední významnou aktualizací prohlížeče od Google. Kromě mnoha oprav chyb a novinek pro vývojáře obsahuje také několik funkcí pro běžné uživatele a zvyšuje zabezpečení.

Nová ochrana při surfování trumfne dokonce i Firefox. Chrome 79 je poslední hlavní verze prohlížeče v roce 2019 a Google ji nabízí pro Windows, Linux, macOS a trochu zpožděně i pro Android. Ohňostroj s novinkami se ale nekoná, vývojáři se soustředili spíš na vylepšení uvnitř programu. Aktualizace na verzi 79 stojí za to už jen pro jejích 51 aktualizací zabezpečení.

Mechanismus automatických updatů provede aktualizaci v nejbližších dnech, pokud byste nechtěli čekat, můžete si ji stáhnout anebo updatovat ručně.

chrome-logo
Google Chrome 79.0 Final    
Nejpoužívanější internetový prohlížeč ve verzi pro Windows s vylepšenou ochranou při surfování.

 

Úspora paměti RAM a procesoru pomocí záložky Freeze

chrome791

S kartou Freezing bude Chrome v budoucnu šetřit zdroje.

Pokud nastane nedostatek paměti, Chrome po určitou dobu přepne karty do režimu spánku. Toto dočasné pozastavení jejich funkce je používáno některými rozšířeními, ke kterým patří např. Auto Tab Discard (automatické zavření karty). Nová funkce pojmenovaná Tab Freeze by měla umět snižovat nároky na RAM a CPU u karet, které jsou na pozadí. To se projeví, pokud jsou karty na pozadí déle než pět minut a nepřehrávají média. Momentálně musíte tuto funkci ručně aktivovat v nastavení příznaků/flags.

autotabdiscard-logo
Auto Tab Discard for Chrome 0.3.4    
Automatické vyřazení karet je doplněk do Chrome, který umožňuje vypnout jednotlivé karty prohlížeče.

 

Šifrovaná DNS se teprve testuje

chrome78-1

Chrome 79 testuje pro některé uživatele DNS přes HTTPS.

Už ve verzi Chrome 78 Google původně plánoval test na šifrované DNS. Poté však byl krátkodobě odložen. Nyní chce pokračovat s verzí Chrome 79 a v dlouhodobém horizontu zlepšit soukromí a zabezpečení při surfování: systém doménových jmen je prozatím velkou oblastí, která běží nešifrovaně. Chrome 78 testuje DNS přes HTTPS (DoH) pro uživatele, kteří používají službu DNS od podporovaného poskytovatele, jako je např. Cloudflare, Google nebo Quad9. Pak se automaticky přepne na DoH. Zda je to tak i ve vašem případě si můžete vyzkoušet na adrese 1.1.1.1/help.

Chrome varuje před nezabezpečenými hesly

chrome792

Pokud vaše heslo bylo součástí úniku a je tedy kompromitováno, Chrome 79 vás varuje.

Díky rozšíření kontroly hesla už Chrome mohl tuto funkci varování úniku hesla trénovat delší dobu. Nyní ji představuje jako pevnou součást prohlížeče Chrome, i když to jeho uživatelé nepoznají hned. Rozšíření se tedy nezbavujte, dokud neuvidíte nové nastavení v části "Hesla". Google plánuje postupné zavádění a jako první přijdou na řadu ti uživatelé, kteří jsou přihlášeni do Chromu pomocí svých účtů.

Další novinka z oblasti zabezpečení: s pomocí Safe Browsing Google dlouhodobě udržuje a doplňuje seznam nedůvěryhodných webových stránek, který se obnovuje každých 30 minut. Půlhodina je ale dlouhá doba, v Chrome 79 to funguje v reálném čase. Tuto novou funkci ale budete moci využívat pouze v případě, že jste aktivovali možnost vylepšování vyhledávacích dotazů a prohlížení. Možnost bezpečného prohlížení (Google Safe Browsing) používají i jiné prohlížeče, jako např. Firefox nebo Opera, ale její chod v reálném čase je v současné době dostupný pouze pro Chrome.

Mnoho detailů pro vývojáře

chrome793

Zpracování souborů cookie lze nyní analyzovat podrobněji.

Většina novinek Chrome 79 se týká vývojářů. Pro ně Google připravil nové rozhraní pro připojení hardwaru virtuální reality, jednodušší kompresi streamování nebo připojení Bluetooth zařízení pro webové stránky. Vestavěné vývojářské nástroje mají také nové funkce, např. pro analýzu blokace souborů cookie, simulaci barevných schemat nebo analýzu síťového provozu.

Na konci roku bez ohňostrojů

Spolu s Chrome 79 Google nebude odpalovat ohňostroje na počest posledního vydaní roku 2019, znovu ale nabídne bezpečnostní vyhledávání s varováním uniklých hesel a vylepšenou ochranou prohlížení, která je k dispozici pouze v Chrome. Většina změn se udála uvnitř programu, což ocení především vývojáři. Kurz je nyní namířen na rok 2020. Pravděpodobně se dočkáme větší podpory šifrované DNS, a také optimalizaci využívání zdrojů vnímá Google jako důležitý úkol. Každopádně by si uživatelé měli update na verzi 79 instalovat už jen z důvodu celkových 51 bezpečnostních oprav.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.