Menu

Chyba WhatsApp: na internetu se objevily stovky tisíc telefonních čísel

10.06.2020 08:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Chyba WhatsApp: na internetu se objevily stovky tisíc telefonních čísel

Chyba WhatsApp: na internetu se objevily stovky tisíc telefonních čísel | foto: CHIP

Na internetu bylo možné najít telefonní čísla stovek tisíc uživatelů WhatsAppu. Důvodem je skutečnost, že je na webových stránkách uživatelé ponechali jako své kontaktní údaje. Experti však upozorňují, že tato čísla by nyní mohla být zneužita podvodníky.

Ve skutečnosti jde o příjemnou službu, kterou nabízí Google uživatelům WhatsAppu a provozovatelům webových stránek. Mohou si své kontaktní údaje, které používají na WhatsAppu, zadat na webové stránky, aby zákazníci mohli využívat službu click-to-call a kontaktovat je pouhými několika kliknutími. Obvykle se číslo volaného zobrazí až po navázání kontaktu, předtím se skrývá za kontaktním tlačítkem nebo QR kódem.

Ke škodě věci ale tato čísla bylo možné také zobrazit jako výsledek vyhledávacího dotazu. Tuto skutečnost zjistil bezpečnostní analytik Athul Jayaram a informoval o tom server Threatpost. Jako výsledek dotazu na URL "https://wa.me/" se zobrazila reálná telefonní čísla. Podle Jayarama je Googlem indexováno kolem 300.000 čísel.

Není to poprvé, kdy Google zobrazuje informace o WhatsApp, které by neměly být přístupné. Naposledy se podobná věc stala se skupinami WhatsApp, které lze také najít pomocí vyhledávání. Ve svém úterním tweetu bezpečnostní expert informoval, že objevená chyba už byla odstraněna a telefonní čísla už nejsou uvedeným způsobem dohledatelná.

whatsapp-fail1

Jak by se měli uživatelé WhatsApp bránit

To, že se jedná o skutečná "živá" telefonní čísla, potvrzují i podvodníci, kterým se dařilo tyto kontakty objevit. Uživatele WhatsAppu tak mohou přímo kontaktovat nelegální call centra nebo podvodní prodejci. Za problém se necítí zodpovědní ani Google ani Facebook, kteří přenechávají nápravu v rukou samotných uživatelů. Skutečnost, že kontakty WhatsApp lze na internetu dohledat, mohou pravděpodobně vyřešit pouze samotní vlastníci či provozovatelé webů.

V těchto i jiných podobných případech stále platí, že nejlepší praxí je své kontaktní údaje na internetu vůbec nezveřejňovat. Kontakt s potenciálními zákazníky, podobně jako v tomto případě, lze navázat i jinými způsoby, které jsou pro obě strany přinejmenším stejně efektivní, ale mnohem bezpečnější. Uchovejte si své informace z WhatsApp včetně telefonního čísla v soukromí a vyhnete se riziku, že se objeví ve vyhledávání Google.

mohlo by vás také zajímat: největší konkurent whatsappu od google – messages získávají důležitou funkci

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení