Menu

Čmuchalové Windows a Office: jak pomocí bezplatného nástroje zastavit špehování Microsoftu

30.03.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Čmuchalové Windows a Office: jak pomocí bezplatného nástroje zastavit špehování Microsoftu

Čmuchalové Windows a Office: jak pomocí bezplatného nástroje zastavit špehování Microsoftu | foto: Surface/Unsplash

Windows nejsou zrovna chválena za to, že by se vyhýbala uživatelským datům. Spíš naopak. Bezplatný program O&O ShutUp10++ tomu ale dokáže zabránit. A navíc si poradí i s Microsoft Office.

Co mnohým uživatelům zůstává stále poměrně dobře skryto je míra sledování uživatelských dat systémy Windows 10 a Windows 11 a jejich odesílání Microsoftu.

Samozřejmě existují nastavení, kterými lze toto chování zmírnit a upravit, ale pomocí vestavěných nástrojů to jde jen v omezené míře. Navíc bývají skryté poměrně hluboko v systému a jejich nalezení není úplně snadné.

Abyste se nemuseli zdlouhavě přehrabovat v rozvětveném nastavení ochrany dat v systému a získali svou kontrolu zpět, shromažďuje freewarový program O&O ShutUp10++ všechna nastavení pro ochranu osobních údajů na jednom místě. Díky tomu se do nastavení zabezpečení můžete bez větší námahy pustit sami. Nástroj není ani potřeba instalovat, funguje jako přenosný, takže jen stačí spustit soubor EXE.

V aktualizované verzi 1.9.1435 vývojáři opět přidali nové funkce a opravili dosavadní problémy. Přehled všech změn a novinek najdete v oficiálním změnovém dokumentu na webových stránkách nástroje.

Stačí několik kliknutí a hned bude váš systém více ohleduplný k vašemu soukromí

shutupupdate0

Jednoduchá obsluha: pouhými několika kliknutími lze přijmout doporučení pro větší ochranu soukromí. | Zdroj: O&O ShutUp10

Jednotlivá nastavení jsou rozdělena zřetelně a do několika kategorií, a obsahují i konkrétní vysvětlení. Jde např. o skupiny "Ochrana osobních údajů" nebo "Zabezpečení". Důležitý je sloupec "Doporučeno", kde se dozvíte, zda se jedná o povinná nastavení, nebo volitelné možnosti.

V každém případě uživatelé mají nad nastaveními plnou kontrolu, mohou je samostatně volit nebo převzít programem nabízené návrhy prostřednictvím volby "Actions".

Co je důležité: každý systém je trochu jiný a hluboké zásahy do systému se mohou negativně projevit na jiných místech. Z toho důvodu ShutUp10 nastavuje bod obnovení, a také umožňuje obnovit tovární nastavení systému Windows.

Přehledně a se skvělými funkcemi

shutupupdate1

Grafické pomůcky, jako například modré a šedé přepínače, na první pohled zlepší orientaci o dostupných funkcích. | Zdroj: O&O ShutUp10

Do nástroje stále přibývají nové přepínače, které odpovídají velkým aktualizacím systému Windows. Například deaktivace historie vyhledávání, sledování aktivity a odesílání telemetrií. O&O ShutUp10++ poskytuje pro každý bod vysvětlení. Zabarvení tlačítek napovídá, zda už je funkce aktivována, či nikoliv.

Praktický nástroj pro ochranu soukromí

O&O ShutUp10++ je užitečný nástroj pro ochranu soukromí uživatelů Windows a nově i Office, který při velkém množství nastavení šetří čas. Obsluha je jednoduchá, vysvětlení jsou srozumitelná a díky zabudovaným bezpečnostním mechanismům se nemusíte příliš bát vedlejších účinků.

Nicméně podobně jako u všech systémových nástrojů platí i zde: hluboké zásahy do Windows mohou vést k nečekaným vedlejším účinkům. Při aktivaci možností buďte proto velmi opatrní.

Zdroj: BinaryFork, O&O ShutUp10++

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení