Tipy pro iPhone: stahování fotografií a videí do PC s Windows 10 a práce s videi v Brave
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Po několika úvodních krocích: telemedicína v Česku má naději na úspěšný rozvoj | foto: Tumisu/Pixabay
Ministerstvo zdravotnictví zapojuje další subjekty resortů zdravotnictví, sociálních služeb i financí do nových organizačních aktivit. Důležité události, které se kolem podpory telemedicíny ve vyšších patrech řízení našeho státu proběhly nedávno, dávají naději.
Před dlouhými pěti lety vláda schválila Národní strategii elektronického zdravotnictví. Telemedicína v ní našla své místo, Strategie vytýčila nezbytné kroky k prosazení telemedicínských postupů do prostředí českého zdravotnictví. Dlouho diskutovaný a nově přijatý zákon o elektronizaci zdravotnictví se spokojil s příslibem vzniku technické základny eHealth, další posun v deklaraci pravidel k intenzivnímu rozšíření telekonzultací, telediagnostiky nebo telemonitoringu se nekonal.
V takto improvizovaných podmínkách táhnou českou telemedicínu alespoň na dohled evropského standardu zatím zejména soukromé subjekty. V posledních měsících se snad začíná rýsovat změna. V režii Ministerstva zdravotnictví zahájila činnost Pracovní skupina pro telemedicínu.
V srpnu letošního roku proběhlo první jednání Pracovní skupiny pro telemedicínu Ministerstva zdravotnictví ČR (PST MZČR). Vedle zastoupení sekcí ministerstva, některých odborných společností a zdravotních pojišťoven byli přizváni i zástupci pacientů, Asociace sociálních služeb a Ministerstva financí, představitelé některých pracovišť z akademické sféry, realizujících telemedicínské projekty.
Národní telemedicínské centrum navrhlo kroky dalšího postupu pro nasazení digitální medicíny do české klinické praxe. | Zdroj: PST MZČR
Úvodní schůzka měla v podstatě informativní povahu bez zásadních závěrů a formulace dalších kroků. Druhá schůzka proběhla v září, její součástí byly prezentace subjektů, které často v rámci veřejných vystoupení sebe sama představují jako metodické lídry.
Nejprve představil ing. Knížek za VZP ČR Koncepci rozvoje telemedicíny v ČR. Na první pohled se zdá, že VZP ČR bude nadšeně pokračovat v dosavadním voluntarismu pilotních projektů, na jejichž konci bylo vždy nadšené hodnocení přínosů bez kontinuity a trvalého benefitu pro celý systém, zejména pro pacienty. Má jasno, jak by měla vypadat podpůrná platforma pro telemedicínu a co by měla zahrnovat z technicko-organizačního pohledu. Má připraven koncept kvalifikačního procesu služeb, tzv. inovační trychtýř, se čtyřmi předprojektovými fázemi. Po nich bude následovat projekt a na závěr návrh modelu úhrady. Časový harmonogram předpokládá, že k hodnocení pilotních projektů dojde v druhém pololetí roku 2023.
Příspěvek Konkrétní řešení v praxi přednesl prof. Táborský z Národního telemedicínského centra (NTMC) při Fakultní nemocnici Olomouc. V úvodu mile překvapila tabulka požadavků odborných společností, zpracovaná do přijatelné hloubky, akceptovatelná jako věcné východisko, nahrazující předprojektové klasifikační fáze. Následovaly zodpovědně zpracované a na pohled velmi rozsáhlé tabulky kompetenčního modelu a transferů dobrých praxí ze zemí EU.
Na třetím jednání Pracovní skupiny v listopadu v úvodu zazněla informace o finanční podpoře EU prostřednictvím nástroje Recovery and Resiliance Facility, v ČR označeném jako Národní plán obnovy. Reformní projekt k telemedicíně předpokládá realizaci metodického a legislativního zázemí pro telemedicínu, realizaci pilotních programů a podpůrný IT systém. V diskusi zazněl apel na bezodkladné řešení legislativních pravidel, která umožní zařazení telemedicíny do praxe. V první řadě považují členové Pracovní skupiny za potřebné řešit v souvislosti s telemedicínskými postupy certifikaci zdravotnických prostředků. K zahájení interních jednání o legislativní podpoře telemedicíny zamýšlí Pracovní skupina dospět v lednu roku 2022.
Koncept podpůrné platformy a ekosystému pro českou telemedicínu. | Zdroj: PST MZČR
Má VZP ČR z pozice zdravotní pojišťovny hrát úlohu metodického lídra technologických inovací? Má být účastníkem projektů VVI? Je skutečně účelné čekat 18 měsíců na výsledky pilotních projektů a potom dalších 18 měsíců na uzavření dohodovacích řízení o seznamu výkonů? Není vhodnější cesta diskuse odborných společností s nositeli kompetencí z už realizovaných projektů? Nebude možné model alespoň několika prvotních a nejméně zpochybnitelných výkonů telemedicíny a jejich úhradových mechanismů odvodit z této diskuze a rychle uvést do praxe?
Stejně tak obsáhlý je výčet transferů dobrých praxí zemí EU do systému v podání NTMC: máme-li k dispozici tak velké množství výstupů, bude nezbytné absolvovat zahajovací kroky ve formě modelů spolupráce, koncepce posuzovacího procesu, realizace pilotních projektů tak, jak v závěru prezentace NTMC v návrhu dalšího postupu předpokládá?
Poskytovatelé služeb telemedicíny, kteří se pohybují v prostředí českého zdravotnictví, už delší dobu ve veřejných debatách vybízí státní správu k některým zcela konkrétním krokům. Z pohledu právního rámce cítí potřebu zakotvení distanční péče v zákoně o zdravotních službách. V oblasti technické podpory postrádají národní standard interoperability, formáty výměny dat a předvídatelné standardy kyberbezpečnosti.
Návrh harmonogramu evaluace telemedicínských řešení podle VZP. | Zdroj: PST MZČR
K obecnému přijetí telemedicíny jako přirozené součásti zdravotního systému by také přispěla cílená a efektivní edukace pacientů i zdravotnických profesionálů. K řešení uvedených podnětů z konkrétní praxe se zatím Pracovní skupina přibližuje pouze v záměru interních jednání s právníky.
Doufejme, že nadechnutí telemedicíny bude hlubší, než to zatím vypadá. Snad Pracovní skupina naruší pověstný rozvážný přístup státní správy a prorazí bariéry, které brání výstupům mnoha zajímavých projektů najít cestu k pacientům. Stojí za úvahu, jestli součástí Pracovní skupiny nemá být více praktikujících poskytovatelů telemedicínských služeb. Namátkou můžeme uvést Euroclinicum, uLékaře nebo Medevio. Jejich činorodost by mohla pomoci přetavit hloubavá zamyšlení v akce.
Martin Doležal
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Požár může vzniknout rychle. Může k němu dojít při opékání nebo grilování, od ohně v krbu…
Příznivci společnosti Apple už nějakou dobu netrpělivě očekávají nový operační systém pro…
Nejen mladí politici, ale i technologičtí vizionáři se mohou dopouštět odsouzeníhodných…
Společnost Mastercard chce v budoucnu zákazníkům nabídnout nový způsob platby, který doposud…
Vedle videokonferenční aplikace Teams od Microsoftu těžila z protipandemických opatření i…