Menu

Edge, Firefox nebo Chrome? Který z prohlížečů dokáže nejlépe ochránit před nebezpečím

03.08.2021 07:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Edge, Firefox nebo Chrome? Který z prohlížečů dokáže nejlépe ochránit před nebezpečím

Edge, Firefox nebo Chrome? Který z prohlížečů dokáže nejlépe ochránit před nebezpečím | foto: Tumisu/Pixabay

Odborníci otestovali prohlížeče Microsoft Edge, Firefox a Google Chrome a zjišťovali, jak se vypořádají s ochranou před phishingem a dalšími hrozbami. Který prohlížeč je z hlediska zabezpečení nejlepší?

Výběr prohlížečů je široký a volba pro uživatele často obtížná. Jak ukázal test odborníků z organizace CyberRatings (CyberRatings.org, "CyberRatings.org Announces New Web Browser Test Results"), existují mezi prohlížeči určité rozdíly i bez dalších doplňků nebo programů. CyberRatings se nyní zaměřil na prověření prohlížečů Microsoft Edge, Google Chrome a Firefox z hlediska ochrany před phishingem a malwarem.

Výsledky jsou překvapivé, protože Chrome i Egde jsou založeny na Chromiu. Oba prohlížeče ale nabízejí odlišnou ochranu. Microsoft Edge správně rozpoznal 97,4 % všech útoků malwaru a odvrátil je. Prohlížeč si vedl podobně dobře i v oblasti phishingu, kde bylo identifikováno 92,3 % všech útoků. Takže Edge získal první místo.

Naproti tomu prohlížeč Google Chrome dosáhl pouze 86% úspěšnost v případě malwaru a 84 % v případě phishingu. Mozilla Firefox se v testu umístila na posledním místě s 81 procenty a 83 procenty.

Edge, Chrome a Firefox: jak testy probíhaly

Odborníci provedli v průběhu dvaceti dnů celkem 80 testů. Výsledkem bylo bezmála 500 hodin testovacích záznamů.

V rámci testů se nejprve přistupovalo na URL adresy, za kterými se skrývaly phishingové útoky testerů. Pokud to prohlížeč rozpoznal ještě před otevřením stránky a odmítl přístup, byla celá akce považována za úspěšnou.

Testování malwaru probíhalo podobně. Na odkazech se spouštělo stahování souborů, které obsahovaly malware. V tomto případě nemuselo být stahování nutně přerušeno, aby test dopadl úspěšně. Prohlížeče by ale měly uživatelům zobrazit alespoň upozornění a tím je varovat.

I kdyby tyto prohlížeče dokázaly většinu útoků odhalit a odvrátit, měli by uživatelé uvažovat o použití antivirového programu. To jejich systémům a datům poskytuje dodatečnou ochranu.

Pořadí Prohlížeč Rozpoznání malwaru Rozpoznání phishingu
1 Microsoft Edge 97,4 % 92,3 %
2 Google Chrome 86 % 84 %
3 Mozilla Firefox 81 % 83 %

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Reakce na Jirka: Naprostý souhlas. Těžko uvěřitelné.

    Reagovat na komentář

    zajímavé

    Test je zajímavý. Otázka ale je, co s bezpečností udělá použití základních bezpečnostních doplňků, nebo pečlivější nastavení prohlížečů. A je mi dost zatěžko uvěřit že právě edge opravdu tolik vyniká bezpečností. I kdyby to bylo opravdu správně změřeno, stejně malware i phishing není jen problém prohlížeče. Sečteno: opravdu zajímavé a překvapivé, ale mé rozhodování to nijak neovlivní.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení