Fotíte si hanbaté fotky? Určitě vás překvapí, kdo k nim má přístup
Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s…
Ehang Ghostdrone 2.0 VR: Virtuální let | foto: CHIP
V redakci jsme měli možnost vyzkoušet zajímavý dron Ghostdrone 2.0 od firmy Ehang. Jde o čtyřvrtulový dron, který umí natáčet video v rozlišení až 4K a ovládá se výhradně pomocí smartphonu.
Ve verzi, kterou jsme měli zapůjčenou, se dodává i s virtuálními brýlemi, ve kterých můžete sledovat záběry kamery, takže přesně vidíte, co kvadrokoptéra nahrává a kde se pohybuje, a navíc pohyb brýlí se přenáší i na kameru, která se pak přesměruje podle jejich pohybu. S brýlemi smartphone komunikuje přes Bluetooth a brýle pak komunikují s dronem prostřednictvím Wi-Fi signálu.
Po stažení lokalizované aplikace Ehang Play do smartphonu vás průvodce seznámí s provozem dronu. Po zadání příkazu pro vzlet vystoupá dron asi do 15 metrů a pak ho můžete začít ovládat pomocí softwarového joysticku na displeji smartphonu nebo ho můžete poslat na zadané místo na mapě, která je na displeji smartphonu zobrazena – využívají se Google Mapy. Dron má totiž GPS modul, takže máte přehled, kde se nachází, a dron zase ví, kde jste vy, takže v případě potřeby ho můžete přivolat pomocí příkazu „návrat“ nebo ho příkazem „Follow me“ necháte sledovat váš pohyb z asi 30metrové výšky (výšku lze nastavit podle potřeby). Pokud nechcete kameru ovládat pomocí brýlí, dá se nasměrovat i pomocí aplikace.
Další režim provozu dronu se jmenuje Avatar. Let dronu sledujete prostřednictvím brýlí, ve kterých vidíte, kam letí, a nakláněním mobilního telefonu měníte jeho směr a rychlost. Je to rozhodně zajímavý způsob ovládání, ale vyžaduje více zkušeností. Rozlišení displeje brýlí není nijak vysoké (854 x 480 bodů), takže dokonalou virtuální realitu nečekejte a počítejte také s tím, že kvalita přenosu klesá se vzdáleností. Po letu můžete dron přivolat k sobě a nechat ho přistát pomocí příkazu „přistát“. Záběry se ukládají na microSD kartu. Pořídit můžete i 12Mpx fotografie a pro stabilizaci dronu můžete použít příkaz „Hover“, kdy se dron zastaví a stabilizuje ve vzduchu.
Maximální vzdálenost dronu od vysílače je podle údajů až 1 000 metrů. My jsme vyzkoušeli doporučenou vzdálenost cca 500 metrů. Kamerka je umístěna na gumových blocích, takže záběr se nechvěje. 4K video nevypadá špatně, i když ostrost není dokonalá. V nižším rozlišení zvládne kamerka dronu i vyšší frekvenci snímků. Ukázkové video najdete na našem webu. Výrobce udává výdrž baterie 25 minut, v reálném provozu ale počítejte asi s patnácti minutami. Druhá baterie se tedy může hodit. Na displeji smartphonu můžete sledovat stav baterie a také další parametry (výšku, rychlost, počet satelitů GPS), při kritickém stavu dron sám pomalu přistane. Stejně tak se z bezpečnostních důvodů sám vrátí na místo vzletu, pokud se dostane mimo signál. Maximální rychlost dronu je podle výrobce až 70 km/h. Výrobce dodává i verzi bez virtuálních brýlí za cca 15 000 Kč. Před nákupem si musíte zvolit, zda chcete verzi pro Android, nebo iOS, což je trochu omezující (u verze Aerial to neplatí - G-Box má totiž přepínač a dron jde spárovat s oběma systémy). Jinak jde o velmi snadno ovladatelnou kvadrokoptéru, která umí natáčet pěkné videozáběry.
Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s…
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Premiéra nových iPhonů zkraje podzimu bývá nejočekávanější událostí v technologickém světě.…
Mnoho lidí přemýšlí o tom, jak se vypořádat se strmě rostoucími cenami energií a jak ušetřit.…
Jinak velmi oblíbená řada smartphonů Samsung Galaxy v současnosti nejde na odbyt.…
Pokud se o technologie zajímáte již delší dobu, nejspíš vám netřeba dlouze představovat…