Menu

Ericsson a King’s College London představili 5G hmatovou robotickou chirurgii

13.07.2016 17:48 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Ericsson a King’s College London představili 5G hmatovou robotickou chirurgii

Ericsson a King’s College London představili 5G hmatovou robotickou chirurgii | foto: CHIP

5G síť umožňuje poskytnout chirurgům hmat během vzdáleného chirurgického zákroku

Ericsson a vysoká škola King’s College London společně představili použití 5G sítě k hmatové robotické chirurgii na veletrhu 5G World 2016, který se konal ve dnech 29. až 30. června 2016 v Londýně v Anglii. Jako příklad "dálkového ovládání a zákroku" v lékařském prostředí s pomocí 5G sítě byla představena sonda jako robotická náhražka biologického prstu, která poskytuje chirurgovi pocit hmatu v minimálně invazivní chirurgii. Sonda je schopna posílat přesnou lokalizaci tvrdé uzliny v měkké tkáni v reálném čase. Tento „robotický prst“ je také schopen identifikovat tkáně s rakovinou a vysílat informace zpět k chirurgovi hmatovou zpětnou vazbu s informací o tkáni.

Návštěvníci stánku firmy Ericsson na londýnském veletrhu 5G World 2016 si mohli vyzkoušet 5G latenci během řízení pohybu robotického prstu s hmatovou rukavicí. Jakmile sonda během simulace detekovala tvrdou tkáň, tak vyslala hmatový signál zpět k uživateli, který zařízení ovládal. K dispozici byl také vizuální pohled prostřednictvím videa, který informoval o tom, co se děje díky blízkému pohledu na model měkkých tkání. To vše bylo řízeno prostřednictvím softwarově definované sítě, která byla nakonfigurována tak, aby poskytovala potřebnou kvalitu služeb v celém průběhu spojení (tzv. end to end), což je jeden
ze základních konceptů 5G.

Díky tomu, že 5G umožní lepší minimálně invazivní chirurgický zákrok, se množství aplikací využívající tuto schopnost dramaticky zvýší s tím, že tyto zákroky nebudou geograficky omezené. Umožní to tak celosvětové mentorství a rozšíření možností diagnostiky a chirurgických zásahů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Na co 5G

    Víte, jsem možná šíleně staromódní, ale fakt bych radši viděl takovej přístroj připojenej optikou, než přes nějakou 5G síť, pokud by mě s tím měli operovat. Vůbec nevidím význam 5G sítě zrovna pro takovouto aplikaci.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení