Když vám Windows zcela spadnou: nezoufejte, jsou metody, jak je znovu postavit na nohy
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Eset: Počítačové hrozby v červenci | foto: CHIP
Po významných kampaních se v červenci na první místo žebříčku počítačových hrozeb v Česku opět dostala hrozba Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.
Podíl hrozby Elenoocka na všech zachycených hrozbách v České republice přesáhl podle globální analytické sítě Threat Sense společnosti ESET, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zachycených počítačovou ochranou, jedenáctiprocentní hranici. Tato hrozba, jejímž prostřednictvím probíhají útoky na bankovní účty, se šíří skrytá v příloze spamových mailů, upozorňujících na údajný dluh. Je nadále cílená především na Českou republiku; vyskytuje se také v Německu, kde byla v červenci na druhém místě, ale se zlomkovým podílem oproti České republice (2,66 procenta).
V první desítce globálních červencových hrozeb jsou dvě nové hrozby. To svědčí o rostoucí dynamice globální malwarové scény – přestože na prvních dvou místech se již řadu měsíců drží staří známí Bundpil a Kryptik.
První z nových hrozeb v žebříčku, Win32/RiskWare.NetFilter, je aplikace, která umožňuje útočníkovi vzdáleně se připojit k počítači a kontrolovat ho – například z něho získat citlivé informace nebo nainstalovat další malware. Tato hrozba, popsaná teprve v polovině května 2014, je rozšířena především v zemích bývalého Sovětského Svazu, z dalších zemí pak hlavně ve Finsku, Polsku nebo Maďarsku. Druhou z nových hrozeb mezi globálními Top 10 je Win32/Adware.MultiPlug. Jde o aplikaci, která uživateli zobrazuje nežádoucí reklamní okna.
Zajímavým bezpečnostním skandálem byl v červenci únik zákaznických dat ze systémů společnosti Domino’s Pizza. Šlo o informace o zákaznících francouzské a belgické pobočky – přihlašovací údaje včetně hesel, doručovací údaje a údaje o zakázkách. Za celkem 600 tisíc záznamů požadovali útočníci výpalné 30 tisíc EUR, ale podle oficiálního stanoviska společnosti je nedostali.
„Útočníci se dozvěděli doručovací adresy, a jestli ten který zákazník Domino’s pizza má radši olivy nebo ančovičky. Kromě těchto informací však získali také přihlašovací údaje zákazníků. Pokud by tedy někdo z nich používal stejné přihlašovací údaje k dalším službám, mohl by se
k nim útočník dostat. Opět se tedy ukazuje, jak důležité je nepoužívat stejné přihlašovací údaje k různým službám,“ varuje v souvislosti s úniky zákaznických dat Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET.
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…