Menu

EternalRocks: ještě vážnější hrozba než WannaCry

25.05.2017 09:28 | Milan Loucký + Přidat komentář
EternalRocks: ještě vážnější hrozba než WannaCry

EternalRocks: ještě vážnější hrozba než WannaCry | foto: CHIP

Bezpečnostní výzkumník a člen chorvatského vládního CERT týmu, Miroslav Stampar, identifikoval nový kmen malwaru, který ke svému šíření zneužívá chyb v protokolu SMB pro sdílení souborů v OS Windows.

Větší nebezpečí spočívá i v tom, že na rozdíl od ransomwaru WannaCry, který používá pouze dva uniklé nástroje NSA (EternalBlue a DoublePulsar), jich tento sítový červ nazvaný EternalRocks využívá všech sedm. Navíc nelze malware jednoduše vypnout tak, jak tomu bylo u ransomwaru WannaCry.

Zneužité zranitelnosti: EternalBlue — SMBv1 exploit tool, EternalRomance — SMBv1 exploit tool, EternalChampion — SMBv2 exploit tool, EternalSynergy — SMBv3 exploit tool, SMBTouch — SMB reconnaissance tool, ArchTouch — SMB reconnaissance tool a DoublePulsar — Backdoor Trojan.

Postižené systémy: počítače s OS Microsoft Windows.

Dopad: Stampar zjistil, že EternalRocks se maskuje jako WannaCry, aby oklamal bezpečnostní výzkumníky. Místo toho, aby se pak projevil jako klasický ransomware, umožní útočníkům „pouze“ převzít kontrolu nad postiženým počítačem pro další možné kybernetické útoky.

WannaCry používal dva Exploity – tyto nástroje byly vyvinuty americkou vládní bezpečnostní agenturou NSA vyvinuty pro špionážní účely. Nový červ, který hledá možnost jak se dostat do vašeho počítače je EternalRock a používá sedm exploitů vyvinutých NSA.

Lze tedy zcela jistě očekávat zesílení kybernetických útoků v tomto roce. Předpovědi nejsou vůbec růžové. K tomu se přidá GDPR, EIDAS, ZKB a v té chvíli mají „ajťáci“ ve většině firem plnou otázek od vedení, zda jsou na ta všechna rizika připraveni.

Pokud potřebujete ve firmě pomoci, je možné se obrátit na platformu KYBEZ, která sdružuje specialisty na kybernetickou bezpečnost.

Zdroje:

http://thehackernews.com/2017/05/smb-windows-hacking-tools.html

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/new-smb-worm-uses-seven-nsa-hacking-tools-wannacry-used-just-two/

https://github.com/stamparm/EternalRocks

http://www.securityweek.com/eternalrocks-network-worm-leverages-7-nsa-hacking-tools

 

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení