Menu

Evropská unie chce rozdělit Google

22.11.2014 07:57 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Evropská unie chce rozdělit Google

Evropská unie chce rozdělit Google | foto: CHIP

V Evropském parlamentu se možná již příští týden bude hlasovat o usnesení, požadujícím rozdělení Googlu na vyhledávač a další služby.

Důvody, proč se bude Evropský parlament Googlem zabývat, spočívají v obavách z možnosti zneužívání jeho monopolního postavení. Nejedná se přitom o první spor o dominanci Googlu v Evropské unii. Evropská komise již dříve uvažovala o možnosti donutit Google odhalit svůj vyhledávací algoritmus. To se ale ukázalo jako nereálný požadavek.

google-thumb-950x534-12113-nahled

Současný vývoj je jen dalším kolem zápasu, ve kterém Evropská komise již několik let řeší stížnosti na zneužívání dominantního postavení Googlu na internetovém trhu v Evropě. Samozřejmě může jít i o něco více, například o donucení Googlu platit v Evropě vyšší daně.

Tlak orgánů Evropské unie na Google každopádně sílí, a to i ze strany nového evropského komisaře pro digitální agendu Günthera Oettingera, který už Googlu pohrozil zavedením speciální daně za využívání obsahu internetových médií ve svém vyhledávání.

Po absurdních sporech Evropské komise s Microsoftem, který si za integraci doplňkového softwaru (internetového prohlížeče a multimediálního přehrávače) do Windows vysloužil pokuty v úhrnné výši kolem 3 miliard dolarů (asi 60 miliard korun) se má Google v Evropě jistě na co těšit.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení