Menu

Extrémně širokoúhlý monitor pro extrémní hráče

05.04.2019 13:19 | Milan Loucký + Přidat komentář
Extrémně širokoúhlý monitor pro extrémní hráče

Extrémně širokoúhlý monitor pro extrémní hráče | foto: CHIP

Asus představil extrémně širokoúhlý herní monitor ROG Strix XG49VQ s úhlopříčkou 49 palců, poměrem stran 32:9, obnovovací frekvencí 144 Hz a 1800R zakřivením.

Displej je vybaven technologií Radeon FreeSync 2 HDR, vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a nabízí 90% pokrytí barevného gamutu DCI-P3. Monitor má certifikaci DisplayHDR 400, což je zárukou plynulého obrazu s nízkou latencí, vynikajícím jasem, kontrastem a výraznou reprodukcí barev.

Extraširoký 49palcový displej monitoru ROG Strix XG49VQ disponuje zakřivením 1800R, poměrem stran 32:9 a rozlišením 3840x1080. nabízí tedy stejnou zobrazovací plochu jako dva 27palcové monitory vedle sebe bez mezery a rámečku. ROG Strix XG49VQ také nabízí rychlou obnovovací frekvenci až 144 Hz. Díky technologii Adaptive-Sync jsou přechody mezi jednotlivými obrazy plynulé i během změny obnovovací frekvence, protože tato technologie upravuje obnovovací frekvenci displeje na rychlost vykreslování grafické karty.

ROG Strix XG49VQ obsahuje speciální LED diody a patentovanou světelnou fólii pro zvýšení svítivosti o více než 10 %, což zajišťuje hodnotu jasu 450 cd/m2. Každý monitor je navíc před odesláním z výroby otestován, aby splňoval certifikaci DisplayHDR 400 poskytující 10bitovou barevnou hloubku. Pokud je spárován s nejnovější grafickou kartou AMD Radeon VII, podporuje ROG Strix XG49VQ technologii FreeSync 2 HDR, díky níž je obraz zcela plynulý s nízkou latencí a vysokým jasem a kontrastem. FreeSync 2 HDR zvládá zobrazení s nízkou latencí pro standardní i HDR obsah, čímž eliminuje vstupní zpoždění typicky spojené s obsahem HDR.

Monitor nabízí i technologii Asus Smart HDR disponující sadou přednastavených režimů, která automaticky nakonfiguruje displej na nejlepší možný HDR výstup pro různé scénáře použití, včetně okamžitých úprav pro přehrávání videa, hry a FreeSync 2 HDR.

Monitor je vybaven řadou technologií pro vylepšení zobrazení a komfortu, které zvyšují produktivitu nebo hraní. Technologie Asus Shadow Boost prosvětluje tmavé oblasti herního světa bez nadměrné expozice jasnějších oblastí. Vylepšuje tak celkový obraz a současně usnadňuje objevování nepřátel ukrytých v tmavých oblastech herní mapy. Technologie Asus GamePlus zase umožňuje nastavit klávesové zkratky pro rychlý přístup k herním vylepšením. Překryvná grafika zaměřovacího kříže nabízí čtyři různé typy zaměřovačů. Volba časovače na obrazovce zase indikuje, kolik času hry uběhlo. Další užitečnou funkcí je počitadlo snímků za sekundu (FPS), které umožňuje hráčům sledovat, jak plynule se hra zobrazuje. Softwarový nástroj DisplayWidget usnadňuje úpravu nastavení nebo konfiguraci nastavení v rámci více softwarových doplňků, jako jsou Asus Shadow Boost, Asus GameVisual, Asus App Sync a Ultra-Low Blue Filter. Úpravy těchto nástrojů lze provést přes OSD menu nebo pomocí mechanického navigačního joysticku.

Díky super širokému displeji, více vstupům a podpoře funkce obrazu v obrazu (PiP) dokáže Strix XG49VQ zobrazit současně až tři zdroje obsahu. To umožňuje hráčům v jeden okamžik hrát, chatovat a sledovat streamovaný obsah. Strix XG49VQ disponuje i funkcí obraz vedle obrazu (PbP), kterou lze snadno ovládat klávesovými zkratkami. Tato funkce dokáže rychle uspořádat různé zdroje videa vedle sebe a manuálně upravit jejich rozložení tak, aby uživateli nejvíce vyhovovalo.

Ve výbavě monitoru nechybí ani filtr modrého světla Asus Ultra-low Blue Light, který je certifikován společností TÜV Rheinland a který snižuje únavu zraku. Lze dokonce vybírat ze čtyř různých nastavení filtrů prostřednictvím nabídky OSD nebo pomocí pětisměrného joysticku. Zásluhou funkce Flicker Free také snižuje blikání obrazovky, čímž se dále minimalizuje celková námaha očí.

Strix XG49VQ se dodává s ergonomickým stojanem, který nabízí rozsáhlé možnosti nastavení – otočení, sklopení nebo změnu výšky – což zajistí každému uživateli optimální polohu při sledování.

Technické parametry

Velikost panelu (diagonálně)

49" (124,46 cm), ultra široká obrazovka (poměr stran 32:9), matný

Zobrazovací oblast displeje

1195,8 x 336,3 mm

Podsvícení panelu/ Typ

WLED / VA

Saturace barev

125% sRGB, DCI-P3 90%

Počet barev

1,07 miliardy

Pozorovací úhly

178°

Skutečné rozlišení/ Obnovovací frekvence

3840 x 1080 @ 144 Hz

Doba odezvy

4 ms

Jas

450 cd/m²

Kontrast

3000:1

HDR

Display HDR 400, FreeSync 2 HDR

FreeSync

Ano, FreeSync 2 HDR

Stereo reproduktor

5 W x 2 stereo, RMS

Vstupy a výstupy

2x HDMI 2.0

2x USB 3.0

Display Port 1.2

3,5mm jack

Možnosti přizpůsobení

Náklon: + 20° až -5°

Otáčení: -16° až +16°

Nastavení výšky: 0 až 120 mm

Rozměry

1193,33 x 529,10 x 344,74 mm

Hmotnost

13,3 kg

Podporované formáty

MPEG4, H.264, H.263/, WMV přehrávání až HD 1080p

MPEG4, H.263 přehrávání až HD 1080p @ 60fps

Spotřeba

47 W

 

Monitor se prodává za 30 590 Kč, resp. 1190 euro s DPH.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení