Menu

Falešné aplikace pro videohovory skrývají malware

15.04.2020 11:32 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Falešné aplikace pro videohovory skrývají malware

Falešné aplikace pro videohovory skrývají malware | foto: CHIP

Častého přesunu práce z kanceláří do domácích pracoven využívají kybernetičtí zločinci a nabízí uživatelům falešné aplikace pro videohovory a pořádání videokonferencí. Ty obsahují malware, většinou adware.

Na tyto kybernetické hrozby se zaměřili také odborníci z bezpečnostní firmy Kaspersky. Jejich analýza přitom odhalila okolo 1 300 souborů, které měly velmi podobné názvy jako oblíbené aplikace pro pořádání videokonferencí, mezi něž patří například Zoom, Webex nebo Slack. Takto pojmenované soubory ovšem šíří různé kybernetické hrozby.

Při analýze více než 1 300 škodlivých souborů bylo objeveno 200 různých hrozeb. Nejrozšířenější jsou dvě adwarové rodiny – DealPly a DownloadSponsor. Obě rodiny zahrnují instalery, které na napadeném zařízení zobrazují nevyžádanou reklamu nebo stahují další adwarové moduly. Tento typ softwaru se do zařízení nejčastěji dostane po stažení z neoficiálních obchodů s aplikacemi. I když se v případě adwaru nejedná o typickou kybernetickou hrozbu, může představovat riziko pro soukromí uživatele. Produkty Kaspersky úspěšně detekují a blokují obě adwarové rodiny.

 Kromě adwaru odborníci z Kaspersky v několika případech objevili i hrozby schované v souborech ve formátu .lnk – zkratka k aplikacím. Většina z nich byla detekována jako Exploit.Win32.CVE-2010-2568 – poměrně starý, ale stále často používaný škodlivý kód, který útočníkům umožňuje infikovat počítače dalším malwarem.

Pomyslným absolutním vítězem mezi aplikacemi pro videohovory, jejichž jména hackeři zneužívají k šíření škodlivých programů, je Skype. Odborníci z Kaspersky našli více než 120 000 podezřelých souborů, které používaly jméno této aplikace. Na rozdíl od jiných používali toto jméno nejen k distribuci adwaru, ale i dalšího malwaru, především trojských koní.

Pro ochranu dat a soukromí je důležité, aby uživatelé aplikace stahovali pouze z oficiálních zdrojů, správně je nastavili a pravidelně aktualizovali.

kaspersky-aplikace-videohovory

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.