Menu

Firefox 77 je připraven ke stažení: update prohlížeče podporuje nový obrazový formát Netflixu

02.06.2020 08:50 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Firefox 77 je připraven ke stažení: update prohlížeče podporuje nový obrazový formát Netflixu

Firefox 77 je připraven ke stažení: update prohlížeče podporuje nový obrazový formát Netflixu | foto: CHIP

U Firefoxu 77, který aktuálně Mozilla uvolnila ke stažení si lze všimnout, že i zde se projevuje zpomalení kvůli pandemii koronaviru. Na první pohled si žádných převratných novinek nevšimnete, nicméně aktualizace opravuje několik chyb. Jedna z novinek je ale přeci jen zajímavá.

Koronavirová pandemie práce na vývoji Firefoxu přibrzdila. Mozilla chtěla dodržet předem stanovený rozvrh uvolňování verzí, nicméně plánované funkce byly odsunuty na druhou kolej. Firefox 77 byl dokončen včas a je připraven ke stažení, nejsou ale zahrnuty všechny plánované změny.

Příkladem jsou starší funkce, které už měly být odstraněny, ale v prohlížeči je lze stále najít. To se týká i odstranění funkce FTP v browseru, což bylo prozatím odloženo a bude se řešit pravděpodobně až s verzí Firefoxu 79. Firefox 77 také umožňuje instalaci rozšíření jako souborů XPI. Tato funkce měla zmizet už ve verzi 74, ale je k dispozici stále. Zastaralé šifrovací metody TLS 1.0 a 1.1 jsou také pořád funkční. Některých změn si ale přeci jen lze všimnout.

Stáhněte si: Firefox

firefoox77-ilu

Firefox 77.0 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nyní si můžete zdarma stáhnout uvolněné aktualizace prohlížeče: zcela nová konečná verze Firefoxu 77.

Stáhněte si

 

Výhody
rychlý prohlížeč
přehledné rozhraní
časté aktualizace

Ochrana hesel

firefoox771

Firefox 77 podporuje nastavení přihlašovacích údajů a ochranu heslem.

Nápad zahrnutí správce hesel přímo do prohlížeče je stále dobrý, Mozilla jej ale neimplementovala optimálně. Na rozdíl od jiných správců hesel je hlavní heslo (master password) použitelný volitelně. To doposud znamenalo, že pokud si uživatel při zadávání přístupů do služeb a účtů, spravovaných Firefoxem, explicitně neaktivoval jejich ochranu použitím hlavního hesla, kdokoliv používající stejný Firefox mohl tyto přístupy jednoduše vidět a použít. Proti těmto pokusům Firefox 76 zabudoval zámek zabraňující pokusu zobrazit uložená hesla.

Pokud nebylo nastaveno hlavní heslo, od Firefoxu verze 76 byl přístup k přihlašovacím údajům, uloženým ve Firefoxu, chráněn heslem Windows. To bylo vyžadováno v případě, kdy nebylo zadáno hlavní heslo. To ale způsobovalo četné problémy, kdy se uživatelé už nemohli ke svým heslům dostat. Ve Firefoxu 77 je proto tato ochrana deaktivována. V některé z příštích verzí Firefoxu ji chce Mozilla představit znovu a s vylepšeními.

Nový obrazový formát AVIF

firefox772

Firefox 77 podporuje nový formát obrazu AVIF.

Firefox 77 je prvním prohlížečem, který nabízí podporu novému formátu obrázků AVIF, který by měl ve stejné kvalitě zabírat méně paměťové kapacity, než JPG nebo WebP. Aby mohl Firefox obrázky v novém formátu zobrazovat, musíte nastavit v about:config parametr image.avif.enabled na true.

Integrace podpory formátu AVIF je od Mozilly moudré rozhodnutí, protože jde o formát, který používá obří streamovací služba Netflix. Pokud patříte k jejím fanouškům, s Firefoxem 77 máte výhodu, protože obrazový formát AVIF konkurenční Chrome prozatím nepodporuje.

Přepínač pro volbu vyhledávače jediným kliknutím

firefox773

Zobrazení volby vyhledávacích nástrojů jedním kliknutím už nelze vypnout v nastavení :config.

Při vyhledávání v adresním řádku Firefox nabízí různé vyhledávače, které lze kliknutím vybrat. Pro vyhledávací modul dříve existoval centrální přepínač v about:config. Parametr browser.urlbar.oneOffSearches je ve verzi Firefox 77 odebrán. Místo toho mohou uživatelé zobrazené vyhledávací nástroje určit prostřednictvím volby menu Možnosti a položky Vyhledávání.

Malá aktualizace vyhledávání

firefox774

Pokud vyhledáváte na internetu například přesné názvy souborů, aplikují se celé řetězce i s tečkou a příponou.

Fakt, že adresní řádek funguje i jako vstupní pole pro vyhledávání, je pro většinu prohlížečů běžný. To ale někdy může vést k problémům, a to například když vývojáři hledají názvy souborů, jako může být console.log. Doposud se Firefox pokusil hledat odpovídající webovou adresu a vrátil chybovou hlášku. Od verze Firefox 77 prohlížeč spustí vyhledávání Google.

Stabilizační aktualizace

Firefox 77 byl plánován jinak, ale coronavirová omezení s plány poněkud zamíchala. Aktualizace se nepyšní mega funkcemi, ale na několika místech přináší vylepšení. Citlivá ochrana hesel je znovu revidována a deaktivováno vyžadování hesla Windows, aby nedocházelo k problémům známým z verze 76. Malý update je také v oblasti vyhledávání. Průkopnickou změnou je podpora obrázků formátu AVIF.

mohlo by vás také zajímat: květnový update Windows 10 má mnoho problémů, doporučujeme počkat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.