Tip pro WhatsApp: kontrola, kdo zprávu skutečně přečetl
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
Fotíte si hanbaté fotky? Určitě vás překvapí, kdo k nim má přístup | foto: Se svolením Avast Blog
Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s blízkými. A také hodně fotíme. Přírodu, architekturu, ale také akty nebo intimní fotografie, které by měl vidět jenom autor a osoba na fotografii. Přesto je velmi jednoduché nechat si citlivé fotografie uniknout.
Ve svém posledním příspěvku se tomu věnuje kyberbezpečnostní společnost Avast. Než aby vám citlivé fotografie ukradl hacker přes půlku světa, se mnohem častěji jedná o vaši blízkou osobu – anebo bývalou blízkou osobu. Řeč je o ex-partnerovi nebo partnerce, kteří často mají přístup k vašemu telefonu, anebo k vašim přihlašovacím údajům na sociálních sítích.
V červnu provedla společnost Behavio průzkum mezi českými muži a ženami. Zjistilo se, že sdílení zařízení a hesel s partnery často zůstává bez kontroly, a to jak během vztahu, tak – což je ještě znepokojivější – po jeho ukončení. Téměř polovina respondentů uvedla, že zná online heslo někoho jiného, a více než třetina z této skupiny přiznala, že zná heslo svého současného partnera. Necelá třetina zná heslo bývalého partnera. Někteří dokonce mají účty svého partnera stále přihlášené na počítači a po odluce jej neodhlásí.
Zhrzení ex-partneři mohou mít tendenci své bývalé lásce nějak ublížit. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy osoba nesrovnaná s rozchodem vyvěsila na internet hanbaté fotky své bývalé polovičky a připojila k příspěvku odkaz na sociální sítě dotyčného; přesně jak to zachycuje dokument Nejnenáviděnější chlap na internetu z produkce Netflixu.
Jak tedy svá data ochránit, obzvláště pokud jde o nahé fotky? V první řadě si vůbec rozmyslete, zdali chcete někomu intimní fotografie posílat, respektive je vůbec pořizovat. Pokud se rozhodnete, že ano, musíte si být jisti, že důvěřujete osobě, které je posíláte, anebo se kterou je fotíte.
Nezapomínejte chránit své přístroje a účty přístupovým kódem. Na telefonech, tabletech či počítačích to může být biometrická ochrana spojená s heslem či PIN kódem. Na internetu byste si měli zařídit opravdu silné heslo na služby od Googlu, Meta a podobně (všechny, které denně používáte) a připojit i dvoufaktorové ověření. Samozřejmě – nezapomínejte se vždy všude odhlásit, tedy pokud zrovna nejde o váš osobní přístroj.
Zdroj: Avast
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
FBI varuje před stále častějším používáním umělé inteligence k vytváření falešných videí,…
Vypadá to, že asistentka Cortana, se kterou se mohli setkávat uživatelé Windows, půjde ještě…
PowerVia je název nové technologie výroby čipů Intelu. Tato technologie přidává separátní…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…