Menu

Full-Frame bezzrcadlovka s nejvyšším rozlišením

04.02.2019 08:21 | Milan Loucký + Přidat komentář
Full-Frame bezzrcadlovka s nejvyšším rozlišením

Full-Frame bezzrcadlovka s nejvyšším rozlišením | foto: CHIP

Full-Frame systémový fotoaparát LUMIX S1R nabízí nejvyšší rozlišení 47,3 megapixelů, což znamená obrazovou kvalitu s vynikající kresbou detailů, tonálními přechody i barevným podáním.

O zpracování obrazových dat se stará nový procesor Venus Engine. Mezi další přednosti LUMIX S1R patří bleskurychlé a precizní automatické ostření, díky němuž přístroj přijde vhod profesionálním fotografům.

Za pozornost stojí i alianční bajonet L s velkým průměrem. LUMIX S1R tak nabízí vše, co současný profesionál potřebuje – špičkovou obrazovou kvalitu, nejvyšší dosud známé rozlišení, vynikající systém ovládání, skvělý stabilizátor i vyspělé funkce pro milovníky videa.

Full-Frame snímač MOS o fyzických rozměrech 36 x 24 mm s rozlišením 47,3 megapixelů je zárukou špičkové kresby detailů, k čemuž přispívá i absence antialiasingového (low pass) filtru.

Jednotlivé pixely na snímači překrývají nové asférické mikročočky. Ty vylepšují zachycení obrazového signálu, což způsobuje nízkou hladinu šumu i při vysoké citlivosti. LUMIX S1R nabízí rozsah citlivosti až po ISO 25 600 a hodí se tak pro fotografování i v nízkých světelných podmínkách.

Pokud chce fotograf využít co nejvyššího rozlišení, může přepnout do režimu Super vysokého rozlišení (High Resolution Mode), v němž lze vytvářet snímky s ohromující kvalitou 187 megapixelů. V takovém případě se výsledná fotografie skládá z osmi zdrojových záběrů vyfotografovaných v rychlé sekvenci, mezi nimiž se snímač vždy nepatrně posune. Výsledkem je RAW snímek velikosti 16 736 x 11 168 pixelů. V režimu Super vysokého rozlišení lze dokonce i potlačit pohybové rozostření v případě, že je potřeba zachytit pohybující se objekty.

Pětiosý optický stabilizátor v těle nového fotoaparátu účinně kompenzuje chvění přístroje a umožňuje fotografovat z ruky s časem o 5,5 EV delším než bez stabilizace. V kombinaci s dvouosým optickým stabilizátorem v objektivech řady LUMIX S vytváří duální systém Dual I.S. 2 s účinností až 6 EV jak při fotografování, tak i při natáčení videozáznamů. Stabilizátor využívá sofistikované technologie – o měření a vyhodnocení vibrací se nestará jen gyroskopický senzor, ale také samotný snímač a akcelerometr.

Pokud fotografové chtějí odhalit a odstranit zdroj či příčinu chvění, mohou využít speciální režim I.S. Status Scope, v němž se na displeji zobrazí míra chvění v grafické podobě, což umožní lépe odhalit jeho původ.

Když se spojí metoda porovnávání kontrastu s technologií DFD a blesková práce obrazového procesoru, vznikne rychlý a precizní ostřící systém. Komunikují spolu obrazový procesor Venus Engine, snímač MOS a nové objektivy LUMIX S rychlostí až 480 sn./s a systém tak reaguje za pouhých 0,08 s. Ostřící technologie funguje i při slabém světle až do -6 EV nebo ve scénách s nízkým kontrastem.

•             Výkon ostřícího systému vylepšuje umělá inteligence

•             K systému rozpoznávání tváře přibylo ostření na oči, zorničky a rozpoznávání zvířat

•             Sériové snímání rychlostí 9 snímků za vteřinu v plném rozlišení

Nový LUMIX S1R je vybaven OLED hledáčkem s nejvyšším rozlišením na světě – 5,76 megapixelů. Obraz v hledáčku má obnovovací frekvenci až 120 obr/s a prakticky nulovou prodlevu zobrazení (jen 0,005 sekundy), což umožňuje realistické překreslení pohybu.

Dotykový displej s úhlopříčkou 8,2 cm má rozlišení 2,1 MPix a je upevněný na tříosém kloubu, takže ho lze vyklápět a vyklánět při fotografování nebo natáčení na šířku i na výšku.

LUMIX S1R je především profesionální fotoaparát, výborně zvládá i natáčení videozáznamů v rozlišení 4K s rychlostí až 60/50p. Funkce High Speed Video umožňuje 2x zpomalený pohyb při 60 sn./s ve 4K, případně až 6x zpomalení ve Full-HD s frekvencí až 180 sn./s.

Panasonic LUMIX S1R je určený profesionálům díky pevné konstrukci s předním a zadním šasi z hořčíkové slitiny, ochrannými prvky na všech kloubech a ovládacích prvcích. Přístroj je odolný proti prachu a vlhkosti, funguje i v mrazu do –10 °C.

Fotoaparát nabízí řadu možností, jak ovlivnit vzhled snímků. K dispozici je nabídka obrazových profilů, další profily si uživatel může sám vytvářet a ukládat. A pokud vás baví spíše úpravy v počítači, lze využít styl Flat s plochou křivkou, nízkým kontrastem a barevnou sytostí, ideální pro postprodukci.

LUMIX S1R podporuje softwarový systém LUMIX Tether, který umožňuje fotoaparát ovládat dálkově z počítače přes USB. Kromě toho je k dispozici živý streaming a přenos fotografií do PC přímo při fotografování.

K dispozici je též nová aplikace LUMIX Sync pro mobilní zařízení s operační systémy iOS nebo Android. Díky ní lze fotoaparát ovládat přímo z telefonu nebo tabletu a také fotografie ihned kopírovat.

Díky podpoře Bluetooth 4.2 lze připojit fotoaparát k mobilnímu zařízení trvale s minimální spotřebou energie. Přes Bluetooth lze také přenášet aktuální nastavení fotografických parametrů z jednoho modelu LUMIX S1R do jiného. Mezi další přednosti patří Wi-Fi ve standardu 5 GHz (IEEE802.11ac) i 2,4 GHz (IEEE802.11b/g/n).

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení