Menu

Gopas chystá kurzy nových Office 2010

19.07.2010 13:45 | Redakce Chip + Přidat komentář
Gopas chystá kurzy nových Office 2010

Gopas chystá kurzy nových Office 2010 | foto: CHIP

Zatímco se řada uživatelů nenaučila pořádně ovládat Office 2007, blíží se doba, kdy budeme muset pracovat s MS Office 2010, počítačová škola Gopas se rozhodla od září otevřít kurz pro zájemce o přechod z balíku Office 2007 na Office 2010.

„Nejvýraznějším rysem nových Office 2010 je jejich zapojení do efektivnější komunikace. Hlavním přínosem je těsnější propojení s telefonem, sociálními sítěmi a také přesun práce na internet,“ říká Kateřina Pírková, odborná lektorka Počítačové školy Gopas, a upozorňuje, že „upravitelný pás karet je nyní k dispozici ve všech programech, tlačítko Office bylo nahrazeno kartou Soubor, která umožňuje rychlý a efektivní přístup k funkcím potřebným při otevírání souborů a při jejich ukládání nebo publikování na web.“ 

Protože popularita Office je velká a mnoho uživatelů se na novinky tohoto balíku těší, Počítačová škola Gopas připravila na září kurz Čerstvý vítr v Office 2010 - přechod z Office 2007.  Níže jsou uvedeny základní novinky zatím poslední verze Office, tvořící osu zmíněného kurzu.

Microsoft Office všude tam, kde je jich třeba

Dokumenty Office je možné číst i upravovat kdekoliv a na různých zařízeních. S dokumenty je možné pracovat na počítači, kde je nainstalovaná sada Microsoft Office 2010. Stejně dobře je s nimi možné pracovat v telefonu, kde je nainstalovaný Microsoft Office Mobile, nebo na počítači, kde je pouze webový prohlížeč a přístup na web firmy Microsoft Windows Live.

 

Publikování dokumentů na webu Windows Live

Dokumenty je nyní možné sdílet na webu Windows Live. Z programů Word, Excel, PowerPoint a Outlook je možné dokumenty snadno umístit na disk SkyDrive webu Windows Live, odkud je sdílíte kolegům, kamarádům nebo také všem, kteří mají účet na službě Windows Live. Pomocí účtu Windows Live ID má pak každý uživatel přístup nejen ke službě SkyDrive, ale i dalším službám společnosti Microsoft, jako je například služba Hotmail, program Messenger, služba Xbox LIVE a další.

 

Efektivnější práce s Outlookem

Outlook umožňuje seskupit stovky e-mailových zpráv, které spolu nějak souvisejí, a zobrazovat je jako konverzaci. Související zprávy pak není nutné složitě hledat v různých složkách, ale zobrazí se rovnou v rámci jedné konverzace. Outlook se nyní snaží uživatelům urychlit práci a nabízí rychlé kroky, které umožní zrychlit provádění některých pravidelně se opakujících činností.

Pokud uživatelé již nyní využívají ke komunikaci Office Communicator, určitě ocení, že je integrovaný do Outlooku a není nutné ho dodatečně instalovat. Připojení k sociálním sítím prostřednictvím Outlooku je výhoda, kterou v rámci vylepšené komunikace nová verze nabízí.

 

Jednotný vzhled

Mezi novinky určitě patří také jednotný vzhled všech Office programů. Nezáleží na tom, jestli pracujete ve Wordu, Excelu, PowerPointu, Outlooku, Accessu nebo dalších programech sady Office 2010. Pás karet už najdete opravdu ve všech programech sady Microsoft Office 2010. Novinku, kterou měli uživatelé možnost poprvé vidět v Microsoft Office 2007, nová verze Office zachovává, ale zároveň trochu pozměňuje. Změna nastala i ve vzhledu pásu  karet, protože tlačítko Office je nyní nahrazeno kartou Soubor. Tato karta je v jednotlivých programech vždy první a barva karty odpovídá barvám ikonek jednotlivých programů, na které je každý uživatel zvyklý. Novinkou, na kterou čekali všichni uživatelé Office 2007, je možnost upravovat pás karet. V Office 2010 můžete pás karet přizpůsobit svým potřebám. Zároveň je nové i prostředí, do kterého karta Soubor uživatele přepne, a tím je zobrazení Backstage. Zobrazení Backstage obsahuje všechny funkce, které jsou potřebné při otevírání souborů, při jejich ukládání či publikování na web nebo při nastavování jejich vlastností.

 

Nové a zdokonalené formátovací nástroje

Office 2010 se snaží zjednodušit a zefektivnit formátování dokumentů. Jsou k dispozici bohatší umělecké efekty, nové motivy, bohatší galerie diagramů SmartArt a nové možnosti editace obrázků a videa. Do dokumentů je možné jednoduše vkládat snímky obrazovky. Každý může nyní sejmout část obrazovky nebo celou a vložit ji do dokumentu, aniž by předtím musel stisknout klávesu PrintScreen nebo použít jiný program pro snímání obrazovky. Ti, kteří často kopírují a pracují se schránkou, určitě ocení vylepšené možnosti vkládání zkopírovaného obsahu. Vložený objekt už není nutné dodatečně přeformátovat, protože rovnou při vkládání je možné si vybrat jeho vzhled.  V PowerPointu jsou k dispozici jak vylepšené animační efekty, tak úplně nové přechody snímků. Ve Wordu pak jsou k dispozici nové možnosti formátování textu. Uživatelé, kteří nadšeně používají podmíněné formátování v Excelu 2007, určitě ocení vylepšené typy podmíněného formátování.

 

Novinky ve Wordu a Excelu

Důležitou novinkou ve Wordu 2010 je nové navigační podokno, které umožňuje lepší orientaci v dokumentech, ale i rychlejší vyhledání. V Excelu je několik zajímavých novinek, které se týkají především vizuálního zpracování dat. Do buněk je možné vložit minigrafy, což jsou vlastně malé grafy uvnitř jednotlivých buněk. Vylepšení čeká i u kontingenčních tabulek, kde je k dispozici rychlé a interaktivní filtrování pomocí průřezů. Při filtrování dat určitě zaujme možnost použít vyhledávání přímo uvnitř nabídky filtru.

 

Vylepšené prezentace v PowerPointu

Novinkou, kterou ocení každý, kdo v rámci jedné firmy pořádá prezentace pro spolupracovníky na více pobočkách, je možnost vysílat prezentaci na webu. Publikum rovnou vidí snímky tak, jak jimi prezentující v reálném čase prochází. Vynikající je i zpráva, že publikum nepotřebuje mít při poslouchání prezentace nainstalovaný PowerPoint, ale stačí mít pouze webový prohlížeč a internet.

Při vkládání videa do prezentace jsou k dispozici jak nové možnosti formátování videa, tak i jeho střih rovnou uvnitř prezentace bez použití externího programu na úpravu videa. Každý, kdo někdy vkládal video do prezentace a musel stále myslet na to, že prezentace musí být ve stejné složce jako video a že video je nutné poslat spolu s prezentací, si oddychne. Video je nyní vložené přímo do prezentace. V případě že je nutné ušetřit místo na disku a zlepšit výkon přehrávání, je možné video přímo uvnitř prezentace zkomprimovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení