Menu

Hackerský útok zasáhl výrobce GPS zařízení Garmin

24.07.2020 15:30 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Hackerský útok zasáhl výrobce GPS zařízení Garmin

Hackerský útok zasáhl výrobce GPS zařízení Garmin | foto: CHIP

Výrobce navigací a dalších elektronických zařízení Garmin se již druhý den potýká s následky rozsáhlého kybernetického incidentu. Podle dostupných informací je příčinou útoku ransomware.

Z informací, které má bezpečnostní společnost AEC momentálně k dispozici, vyplývá, že útok by mohl mít značný dosah. Společnost Garmin je známá svými výrobky v oblasti auto-moto, mobilní komunikace, outdoor, sport&fitness a námořní elektroniky.

Incident, který byl zaregistrován ve čtvrtek 23. 7., odstavil hlavní službu Garmin Connect, jež ukládá veškeré naměřené výkony, a zároveň ochromil výrobní linky v Asii. Podle aktuálních zpráv nefungují ani call centra společnosti, což by znamenalo, že zákazníkům momentálně nejsou dostupné kanály technické podpory včetně telefonů, e-mailů nebo chatu.

Zneužití uložených platebních karet Garmin Pay podle oslovených finančních institucí nehrozí, protože tyto platební karty jsou šifrované a autorizované pouze pro použití hodinkami s unikátním ID.

Vzhledem k tomu, že Garmin umožňuje nastavit téměř všechny své navigační a další přístroje v režimu offline, tedy bez použití platformy Garmin Connect, neměli by být stávající uživatelé výrobků této značky přímo ohroženi výpadkem. Pouze nebude možná synchronizace zařízení do napadené aplikace.

V rámci odstranění následků útoku společnost plánuje odstavit na několik dnů jak své oficiální webové stránky, tak právě i službu Garmin Connect a flyGarmin pro piloty. Rovněž ve výrobních linkách v Asii byla v souvislosti s incidentem narychlo naplánována několikadenní odstávka.

garminandroid-nahled

Mezi insidery se v souvislosti s napadením společnosti Garmin hovoří o útoku ransomwarem WastedLocker, který je spojován s hackerskou skupinou Evil Corp, jinak známou také jako TA505. Ta je zaměřena na útoky pomocí bankovních trojanů. Patří k velmi nebezpečným skupinám, charakteristické je pro ni zavádění nových trendů do oblasti kybernetických útoků.

WastedLocker je známý hlavně díky kampaním proti americkým společnostem ze žebříčku Fortune 500 z dubna a května letošního roku. Tento ransomware využívá různé fileless techniky (zneužití Alternate Data Stream, vytváření služeb za účelem persistence atd.), čímž ztěžuje jeho detekci antivirovými programy.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení