Pořádek v Chromu, Firefoxu a dalších prohlížečích: tři jednoduché tipy pro úklid v browseru
Každý uživatel, který tráví hodně času surfováním na internetu, produkuje nejen datové smetí,…
Hackerský útok zasáhl výrobce GPS zařízení Garmin | foto: CHIP
Výrobce navigací a dalších elektronických zařízení Garmin se již druhý den potýká s následky rozsáhlého kybernetického incidentu. Podle dostupných informací je příčinou útoku ransomware.
Z informací, které má bezpečnostní společnost AEC momentálně k dispozici, vyplývá, že útok by mohl mít značný dosah. Společnost Garmin je známá svými výrobky v oblasti auto-moto, mobilní komunikace, outdoor, sport&fitness a námořní elektroniky.
Incident, který byl zaregistrován ve čtvrtek 23. 7., odstavil hlavní službu Garmin Connect, jež ukládá veškeré naměřené výkony, a zároveň ochromil výrobní linky v Asii. Podle aktuálních zpráv nefungují ani call centra společnosti, což by znamenalo, že zákazníkům momentálně nejsou dostupné kanály technické podpory včetně telefonů, e-mailů nebo chatu.
Zneužití uložených platebních karet Garmin Pay podle oslovených finančních institucí nehrozí, protože tyto platební karty jsou šifrované a autorizované pouze pro použití hodinkami s unikátním ID.
Vzhledem k tomu, že Garmin umožňuje nastavit téměř všechny své navigační a další přístroje v režimu offline, tedy bez použití platformy Garmin Connect, neměli by být stávající uživatelé výrobků této značky přímo ohroženi výpadkem. Pouze nebude možná synchronizace zařízení do napadené aplikace.
V rámci odstranění následků útoku společnost plánuje odstavit na několik dnů jak své oficiální webové stránky, tak právě i službu Garmin Connect a flyGarmin pro piloty. Rovněž ve výrobních linkách v Asii byla v souvislosti s incidentem narychlo naplánována několikadenní odstávka.
Mezi insidery se v souvislosti s napadením společnosti Garmin hovoří o útoku ransomwarem WastedLocker, který je spojován s hackerskou skupinou Evil Corp, jinak známou také jako TA505. Ta je zaměřena na útoky pomocí bankovních trojanů. Patří k velmi nebezpečným skupinám, charakteristické je pro ni zavádění nových trendů do oblasti kybernetických útoků.
WastedLocker je známý hlavně díky kampaním proti americkým společnostem ze žebříčku Fortune 500 z dubna a května letošního roku. Tento ransomware využívá různé fileless techniky (zneužití Alternate Data Stream, vytváření služeb za účelem persistence atd.), čímž ztěžuje jeho detekci antivirovými programy.
Každý uživatel, který tráví hodně času surfováním na internetu, produkuje nejen datové smetí,…
Microsoft postupně vylepšuje možnosti úpravy vzhledu Windows 10. Uživatelé si tak mohou stále…
V nejnovější verzi svého mobilního operačního systému Google přidal k nabídce vypínacího…
V Androidu 11 došlo k přemístění ovládacích prvků aplikací pro přehrávání multimédií: v čem…