Menu
CHIP Speedtest

Halloweenské triky

15.11.2010 09:51 | Redakce Chip
Halloweenské triky
Letošní Halloween podobně jako jiné svátky či aktuální události opět demonstroval postupy, které používají kybernetičtí podvodníci. Společnost McAfee tentokrát zaznamenala především dva typy útoků.

Falešné antiviry (scareware): Podvodníci se snaží uživatele přesvědčit, že má počítač infikovaný škodlivým kódem (především pomocí zobrazování „výstražných“ pop-up oken, která napodobují zprávy operačního systému, prohlížeče nebo legitimního bezpečnostního produktu), a vnutit mu koupi nefunkčního „bezpečnostního“ programu. Scareware dnes podle statistik společnosti McAfee představuje 15 % veškerého malwaru v oběhu a jeho podíl neustále roste. Ze 150 000 testovaných odkazů, které směřovaly na weby distribuující škodlivé kódy, bylo 23 % odkazů právě na webové stránky šířící falešné antiviry. Uživateli nehrozí jenom finanční ztráta spojená s nákupem „bezpečnostního“ softwaru, podvodníci přitom totiž získávají i údaje o platební kartě a často i úplnou kontrolu nad počítačem. Společnost McAfee důrazně doporučuje nakupovat či stahovat bezpečnostní software pouze z webů důvěryhodných dodavatelů.

Elektronické pohlednice zdarma: Podvodníci rozesílali e-maily s názvy jako Free Halloween E-cards, které obsahovaly odkazy na weby šířící malware (deklarovaný jako software pro práci s pohlednicemi). Podvodníci v řadě případů bohužel opět uspěli a získali kontrolu nad řadou počítačů, z nichž se staly tzv. zombie. Největší podíl infikovaných počítačů je podle aktuálních statistik společnosti McAfee v jihoafrickém Kapském Městě a Johannesburgu.

Máte-li podezření, že váš počítač může být infikován škodlivým kódem, zkontrolujte PC například pomocí zdarma dostupného nástroje McAfee Free Scan. Je k dispozici na webu http://home.mcafee.com/store/Product.aspx?productid=mss

. Pokud jste provedli nějakou podezřelou transakci spojenou se zadáváním čísla platební karty, kontaktujte ihned společnost, která vám kartu vydala.

 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení