Menu

Vzácný Apple-1 podepsaný Wozniakem jde do aukce

02.06.2022 16:40 | Karel Dvořák + Přidat komentář
Vzácný Apple-1 podepsaný Wozniakem jde do aukce

Vzácný Apple-1 podepsaný Wozniakem jde do aukce | foto: aaplcollection

Jeden z úplně prvních počítačů, které kdy vznikly pod hlavičkou firmy Apple, je na prodej. Je k mání v aukci, kde za něj dá případný zájemce pravděpodobně sumu, která bude s velkou pravděpodobností doslova astronomická.

Apple-1

Správně bychom měli možná psát Apple Computer 1, některé zdroje uvádějí i Apple 1, ale ať je to jakkoliv je to první počítač, který vznikl ve firmě Apple Computer Company. Roku 1976 jej sestavili Steve Jobs a Steve Wozniak, následně ho nabídli jako jakousi stavebnici majiteli skladu The Byte Shop Paulu Terrellovi. Abychom byli přesní, tak Jobs s Wozniakem chtěli původně prodávat jen základní desku za 40 dolarů, kterou by si museli zákazníci sami osadit součástkami. Terrell jim ale řekl, že o stavebnice nemá zájem, ale kdyby mu byli schopni dodávat počítače již sestavené, tak jich objedná 50 a za každý dvojici Stevů dá 500 dolarů. Slovo dalo slovo, oba byznysmani si plácli a Jobs musel ještě přesvědčit manažera z obchodu Cramer Electronics, aby mu poskytl součástky na dluh pro sestavení padesáti počítačů. Nebylo to až tak těžké, stačila trocha sebevědomí a telefonické potvrzení pravosti objednávky Terrellem.

Mladí počítačoví nadšenci se pustili s vervou do práce a nakonec dle dohody skutečně dodali potřebné množství sestavených a otestovaných počítačů. Terrell tehdy nacenil Apple-1 na 666,66 dolarů a za své peníze dostal zákazník procesor MOS 6502, 4 KB operační paměti rozšiřitelné až na neuvěřitelných 48 KB a dokonce i napájecí zdroj. Bylo potřeba si sehnat jen klávesnici a televizi, na kterou počítač uměl vykreslit 40 znaků ve 24 řádcích. Nakonec Applů-1 vzniklo 175, přičemž kolem 80 jich stále existuje v nejrůznějších sbírkách.

 

Počítač Apple-1 / The AAPL Collection

Počítač Apple-1 / The AAPL Collection

Chcete ho?

Jeden z těchto prapočítačů by měl být už dnes, tedy 2. června k mání na aukci, a to na eBay. Jeho vlastníkem je zatím Jimmy Grewal, vášnivý sběratel Apple produktů z období prvních tří dekád existence firmy. Kousek v aukci má číslo 89, je v původním, tedy originálním stavu a na procesoru ho signoval samotný Steve Wozniak. Plně funkční kousek tedy nevyžaduje žádnou další renovaci a předpokládá se, že jeho cena se může ve finále vyšplhat až na 485 tisíc dolarů, tedy 11 a čtvrt milionu korun.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení