Menu

Hellsing: špión proti špiónovi

15.04.2015 11:29 | Karel Kovar + Přidat komentář
Hellsing: špión proti špiónovi

Hellsing: špión proti špiónovi | foto: CHIP

Kaspersky Lab narazila na neobvyklý případ kybernetických útočníků napadajících jiné kybernetické zločince. Čekají nás v budoucnosti souboje malwaru?

V roce 2014 se malá nevýznamná kyberšpionážní skupina Hellsing, která napadala vládní a diplomatické organizace v Asii, stala terčem spear-phishingového útoku jiné skupiny a rozhodla se úder opětovat. Analytici Kaspersky Lab se domnívají, že to může naznačovat nový trend v kybernetické kriminalitě – APT války.

Kaspersky Lab na konflikt narazila během výzkumu aktivit kybernetické špionážní skupiny Naikon, která také útočila v asijském a tichomořském regionu. Experti si všimli, že jeden z cílů Naikonu spozoroval pokus o infikování svého systému spear-phishingovým e‑mailem se škodlivou přílohou. Cílová oběť nicméně zpochybnila u odesílatele autenticitu e‑mailu, a protože nedostala uspokojivou odpověď, přílohu neotevřela. Krátce nato přeposlala odesílateli e-mail s vlastním malwarem. To vyvolalo vyšetřování Kaspersky Lab a vedlo k objevení APT skupiny Hellsing. Metoda zpětného útoku naznačuje, že Hellsing chtěla identifikovat skupinu Naikon a zjistit o ní více informací.

Hlubší analýza Hellsingu odhalila stopu spear-phishingových e-mailů se škodlivými přílohami, které měly rozšířit špionážní malware mezi různé organizace. Pokud oběť škodlivou přílohu otevřela, systém byl infikován upraveným backdoorem schopným stáhnout a nahrát soubory, aktualizovat se a odinstalovat se. Dle pozorování Kaspersky Lab se počet organizací napadených Hellsingem blíží dvěma desítkám.

Společnost odhalila a zablokovala malware Hellsing v Malajsii, na Filipínách, v Indii, Indonésii a USA. Nejvíce jich bylo v prvních dvou jmenovaných zemích. Útočníci si své cíle pečlivě vybírali a cílili hlavně na vládní a diplomatické subjekty. Záměrný boj mezi APT skupinami analytici považují za fascinující událost. Podle Kaspersky Lab byl Hellsing aktivní minimálně od roku 2012 a zůstává činný i nadále.

Kaspersky Lab doporučuje následující kroky, jak se chránit před útokem Hellsingu:

  • Neotvírejte podezřelé přílohy od lidí, které neznáte.
  • Buďte obezřetní u archivů chráněných heslem, které obsahují SCR nebo jiné spustitelné soubory.
  • Pokud si přílohou nejste jisti, otevřete ji v sandboxu.
  • Mějte moderní operační systém se všemi nainstalovanými záplatami.
  • Aktualizujte všechny aplikace třetích stran, jako jsou Microsoft Office, Java, Adobe Flash Player a Adobe Reader.

Více o Hellsingu  a špionážní kampani „Impérium vrací úder“ se dočtete na blogu Securelist.com a také v tomto videu.

2015-05-kasp-hellsing-nahled

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení