Tip:volně dostupný editor fotografií provede hromadné úpravy
Chcete převést větší množství fotografií z dovolené do jiného formátu, změnit jejich velikost…
Hellsing: špión proti špiónovi | foto: CHIP
Kaspersky Lab narazila na neobvyklý případ kybernetických útočníků napadajících jiné kybernetické zločince. Čekají nás v budoucnosti souboje malwaru?
V roce 2014 se malá nevýznamná kyberšpionážní skupina Hellsing, která napadala vládní a diplomatické organizace v Asii, stala terčem spear-phishingového útoku jiné skupiny a rozhodla se úder opětovat. Analytici Kaspersky Lab se domnívají, že to může naznačovat nový trend v kybernetické kriminalitě – APT války.
Kaspersky Lab na konflikt narazila během výzkumu aktivit kybernetické špionážní skupiny Naikon, která také útočila v asijském a tichomořském regionu. Experti si všimli, že jeden z cílů Naikonu spozoroval pokus o infikování svého systému spear-phishingovým e‑mailem se škodlivou přílohou. Cílová oběť nicméně zpochybnila u odesílatele autenticitu e‑mailu, a protože nedostala uspokojivou odpověď, přílohu neotevřela. Krátce nato přeposlala odesílateli e-mail s vlastním malwarem. To vyvolalo vyšetřování Kaspersky Lab a vedlo k objevení APT skupiny Hellsing. Metoda zpětného útoku naznačuje, že Hellsing chtěla identifikovat skupinu Naikon a zjistit o ní více informací.
Hlubší analýza Hellsingu odhalila stopu spear-phishingových e-mailů se škodlivými přílohami, které měly rozšířit špionážní malware mezi různé organizace. Pokud oběť škodlivou přílohu otevřela, systém byl infikován upraveným backdoorem schopným stáhnout a nahrát soubory, aktualizovat se a odinstalovat se. Dle pozorování Kaspersky Lab se počet organizací napadených Hellsingem blíží dvěma desítkám.
Společnost odhalila a zablokovala malware Hellsing v Malajsii, na Filipínách, v Indii, Indonésii a USA. Nejvíce jich bylo v prvních dvou jmenovaných zemích. Útočníci si své cíle pečlivě vybírali a cílili hlavně na vládní a diplomatické subjekty. Záměrný boj mezi APT skupinami analytici považují za fascinující událost. Podle Kaspersky Lab byl Hellsing aktivní minimálně od roku 2012 a zůstává činný i nadále.
Kaspersky Lab doporučuje následující kroky, jak se chránit před útokem Hellsingu:
Více o Hellsingu a špionážní kampani „Impérium vrací úder“ se dočtete na blogu Securelist.com a také v tomto videu.
Chcete převést větší množství fotografií z dovolené do jiného formátu, změnit jejich velikost…
Rozpracované projekty, závěrečné zprávy, dopisy – stačí jedno nepozorné kliknutí a data jsou…
Do operačního systému Windows 10 je plně integrována cloudová služba OneDrive. Co když ale…
Stejně jako mnoho jiných prohlížečů má i Microsoft Edge integrovanou funkci na správu…
Ukazují to data agentury NMS Market Research o postoji Čechů k umělé inteligenci. Jen 15…
Více než 1100 podpisů od vlivných technologických podnikatelů a expertů se připojilo k…
Evropský parlament odhlasoval přísnější pravidla pro online nakupování. Na co se uživatelé…
Miliardový čínský obr, Alibaba, plánuje restrukturalizaci. Rozhodnutí přichází v době, kdy…