Menu

Hezčí než Windows 11: exotický Linux ukazuje Microsoftu, jak se to dělá

04.04.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Hezčí než Windows 11: exotický Linux ukazuje Microsoftu, jak se to dělá

Hezčí než Windows 11: exotický Linux ukazuje Microsoftu, jak se to dělá | foto: minseokryu/Pixabay

Mnoho uživatelů zvažuje přechod z Windows 10 na Windows 11. Proč by ale operační systém měl být vždy od Microsoftu? Linux ukazuje, že existuje i jiná cesta.

V případě nových Windows 11 Microsoft provedl některé designové změny. To nemusí být každému uživateli po chuti, navíc systémové požadavky na instalaci a používání jsou vysoké.

Chcete-li si vyzkoušet elegantní alternativní systém a nechcete přitom utrácet spoustu peněz za Mac, stojí za prozkoumání Linux Deepin. Distribuce je založena na Debianu a je vyvíjena v Číně. Na první pohled přesvědčí elegentním rozhraním a přizpůsobenými nástroji.

Před nějakou dobou přišla verze 20 s novým uživatelským rozhraním a přidanými aplikacemi. Aktualizace na verzi 20.5 přináší rozpoznávání obličeje pro odemykání zařízení. Díky biometrickým údajům je systém z hlediska rizika neoprávněného přístupu ještě bezpečnější. Optimalizován byl program na zpracování elektronické pošty a zprávy se znovu automaticky načítají i po výpadku internetového připojení. Všechny změny jsou přehledně uvedeny v poznámkách k vydání od výrobce (https://www.deepin.org/en/2022/03/31/deepin-20-5/).

linuxdeepin-logo

Linux Deepin 20.5

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Deepin je bezplatná distribuce Linuxu, která získává body dobrými funkcemi a pěkným rozhraním.

www.deepin.org/en/download/

 

linux deepin 20: atraktivní nové uživatelské rozhraní

deepin20-11

Linux Deepin je vybaven elegantním a jednoduchým grafickým rozhraním. | Zdroj: Linux Deepin

Ne nadarmo mnoho uživatelů označuje Deepin jako "nejhezčí Linux na světě", uživatelské rozhraní je minimalistické, přehledné a vstřícné. Díky spouštěči, který obsahuje všechny aplikace, a hlavnímu panelu, který si bere to nejlepší z Windows a macOS, se dá v systému velmi rychle orientovat. Grafický dojem je ale velmi individuální a co se některým uživatelům může líbit, ostatní mohou zatracovat.

Hlavní panel už neparkuje u okraje okna, ale působí dojmem plovoucího objektu. Tento působivý efekt byl zkopírován z macOS11, podobně jako zaoblené rohy, na kterých Microsoft pracuje na mnoha místech systému Windows. V Deepinu najdete mnoho transparentních prvků a obnovených animací. Integrováno je také multitaskingové zobrazení, které jedním kliknutím zobrazí všechna otevřená okna a virtuální plochy. Standardem je světlý i tmavý režim a uživatelé si mohou nastavit teplotu barev.

uživatelé dostávají nové aplikace

deepin20-12

Deepin 20 přichází s několika novými aplikacemi. | Zdroj: Linux Deepin

Linux Deepin je vybaven širokou škálou aplikací. Vývojový tým poskytuje spoustu vlastních aplikací, které dobře zapadají do nového uživatelského rozhraní. Novinkou ve výbavě jsou aplikace pro poznámky, kalendář, ke kterému je možné přistupovat přímo z hlavního panelu, manažer fontů a skicář, který umožňuje zaznamenání rychlých poznámek přímo na PC. Také terminál, se kterým se uživatelé setkají dříve či později, je k dispozici v novém designu.

Deepin Linux: instalace a první seznámení

deepin20-13

S distribucí by si mohli dobře poradit i uživatelé, kteří v linuxovém světě začínají. | Zdroj: Linux Deepin

Linux není zrovna synonymem jednoduchosti, ale některé grafické přístupy se to snaží změnit. Instalaci systému lze provést v několika krocích, a poté je systém hned připraven k použití. Díky velkému výběru dodávaných programů se dá používat v podstatě okamžitě. Kromě vlastních aplikací je k dispozici také Chromium jako standardní prohlížeč a Thunderbird jako aplikace pro elektronickou poštu.

Uživatelé mohou při práci se systémem cítit jistou podobnost s macOS. Velkým přínosem je vlastní platforma pro stahování a instalaci aplikací, kde lze najít řadu kompatibilních programů. To šetří nutnost jít přes terminál nebo internet. K dispozici jsou známé tituly, jako například Spotify, LibreOffice, Steam nebo Firefox.

vzhledná alternativa Linuxu

Potřeby uživatelů a celkové vnímání operačního systému jsou individuální a každému může sedět něco jiného. Linux Deepin vypadá hezky, je dobře udržovaný a je dodáván se spoustou předem instalovaného softwaru. Připojuje se tak k řadě distribucí, které se dodávají takříkajíc na klíč. K dispozici je také platforma s aplikacemi pro dodatečnou instalaci dalších nástrojů. Pokud hledáte Linux se stabilními základy, stojí Deepin za bližší prozkoumání.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Co je na grafice hezkýho? Vypadá jak pro děti z mateřský školky.

    Reagovat na komentář

    Bezpečný Linux?

    Redakci Chipu považuji již mnoho let za velmi profesionální, nicméně propagovat Linux původem z Číny s množstvím bezpečnostních problémů, jako distro pro začátečníky? Uvědomujete si, že množství neznalých uživatelů dá na vaši radu?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení