Menu
CHIP Speedtest

Hezčí Windows 10: Zorin OS ukazuje, jak by mohl vypadat Microsoft Linux

06.03.2020 21:40 | Jiří Palyza
Hezčí Windows 10: Zorin OS ukazuje, jak by mohl vypadat Microsoft Linux

Ve srovnání s verzí 14 nastalo v systému Zorin OS 15 hodně změn, jak hlásí vývojáři na svém blogu. Oprava nebyla zaměřena pouze na zlepšení desktopového prostředí, nyní by také mělo jít mnohem snadněji s operačním systémem propojit smartphone. Pomocí aplikace Zorin Connect a odpovídající Android aplikace můžete s počítačem spárovat chytré telefony s Androidem. Na počítači si pak můžete prohlížet fotografie z mobilů, odpovídat na textové zprávy nebo vzájemně kopírovat soubory mezi zařízeními.

Grafické uživatelské rozhraní bylo také přepracováno. Kromě vylepšení výkonu Zorin OS může v pevně stanovených časech přepínat mezi světlým a tmavým režimem. Novinkou je také k očím šetrný noční režim s filtrem modrého světla, režim "nerušit" a nové rozvržení plochy, optimalizované pro dotykové obrazovky.

Nová verze přirozeně obsahuje všechny předinstalované aplikace také v nejnovějších verzích, včetně kancelářské sady LibreOffice.

Zorin OS: solidně vybavený Linux, vstřícný k začátečníkům

zorinos2

Linux Zorin používá jako kancelářskou sadu LibreOffice.

Základem Zorinu je Ubuntu 18.04 LTS. S tímto derivátem získáte operační systém, postavený na velmi stabilních pilířích. Jak je u distribucí vstřícných k začínajícím uživatelům dobrým zvykem, OS Zorin má také velký výběr předem instalovaných programů.

Kancelářskou sadou, která je v operačním systému k dispozici, je LibreOffice, předem instalovaným prohlížečem Firefox. Kromě Gimpu na úpravu obrázků Zorin nabízí také další užitečné programy. Na rozdíl od Ubuntu se jako poštovní klient používá PIM Evolution, nikoliv Thunderbird. Další programy lze instalovat pomocí softwarového správce nebo ručně prostřednictvím instalačních balíčků Debian. Pro uživatele Windowsových aplikací se doporučuje emulátor Wine, pak je možné spouštět i Windows programy na Linuxu. Celkově však Zorin nabízí promyšlený výběr softwaru, aniž by působil přetíženě.

Zorin OS: se snadnou instalací

zorin2

Všestranný Linux Zorin je vhodný i pro dotykové displeje.

Instalace Zorin OS je velmi snadná, pokud jste neměli problémy s instalacemi Linux Mintu nebo Ubuntu, se Zorinem si také snadno poradíte. Bezproblémově lze provozovat i ve VirtualBoxu i jako live systém spouštěný z USB disku. Pro takový případ můžeme doporučit Linux Live USB Creator. Na celkově dobrém dojmu Zorinu není mnoho negativ. Se Zorin OS získáte elegantní operační systém, který díky optické podobnosti Windows 10 mohou intuitivně využívat i začátečníci v linuxovém prostředí.

Mohlo by vás také zajímat: Manjaro Linux přichází s novým designem

Seznam uživatelsky vstřícných linuxových distribucí, které se snadno používají a jsou vizuálně přitažlivé, se opět prodlužuje. Určitě sem patří Elementary OS. Na rozdíl od Zorinu OS, kterému jako designová inspirace posloužil Microsoft, se tenký Elementary více podobá macOS.

Je výměna Windows 10 za Zorin OS dobrý nápad?

Na vzrušující svět Linuxu je vždy zajímavý pohled a Zorin OS není výjimkou. Po nejnovější aktualizaci distribuce působí velmi ambiciózně, jsme zvědaví, jaký bude jeho další vývoj, a můžeme jej doporučit všem, kdo se zajímá o Linux.

Stále ale platí, že v mnoha oblastech mají Windows výhodu. Jako uživatelé Linuxu se můžete setkat s problémy, které jsou ve světě Windows vzácné. Zejména pokud jde o softwarovou kompatibilitu. Samozřejmě existuje obrovské množství programů, které běží také na Linuxu, a na uživatele Linuxu také myslí stále více vývojářů her.

Doporučujeme proto instalovat linuxové distribuce, např. Zorin OS, jako paralelní systém, nebo je používat na druhém zařízení. Pokud máte slabost pro svobodný software a přitom se nechcete vzdát pohodlí Windows, můžete se svobodně rozhodnout, který operační systém použít. Určitě existuje i celá řada dalších zajímavých linuxových distribucí, jako např. Mint nebo Manjaro.


Předchozí část článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení