Menu
CHIP Speedtest

Spolu s ukončením podpory Windows 7: k dispozici je Linux Mint 19.3

19.12.2019 07:55 | Jiří Palyza
Spolu s ukončením podpory Windows 7: k dispozici je Linux Mint 19.3

Pokud spolu s ukončením podpory Windows 7 plánujete přejít na Linux, můžete si vybrat hned z několika zajímavých alternativ. A první v seznamu favoritů my mohl být Linux Mint.

Nová verze linuxové distribuce s názvem "Tricia" je nyní k dispozici ve verzi 19.3. Konec podpory Windows 7 se blíží (už 14. ledna 2020) a uživatelé by se už pomalu měli začít rozhodovat, jakým operačním systémem je nahradí. Zda zůstat i nadále u Windows anebo přejít na jiný systém. Pro ty, kdo by chtěli přejít k Linuxu, je Mint dobrou volbou, protože je klidný, stabilní a rychlý. Uživatelé si také mohou vybrat ze tří desktopů (Cinnamon, MATE a Xface), které jsou k dispozici také pro starší 32bitové systémy.

Nyní je k dispozici ke stažení Linux Mint 19.3 alias "Tricia". Nová verze používá jádro s číselným označením 5.0 a Xorg 1.20. Podíváme se na její inovace.

Stáhněte si: Linux Mint

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tricia' Cinnamon (64 bit) 19.3    
„Linux Mint“ je Linux, který je pro uživatelé nezkušené s tímto operačním systémem velmi dobrou první volbou. Kódové jméno „Tricia“ v provedení s desktopem Cinnamon.

 

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tricia' Cinnamon (32 bit) 19.3    
„Linux Mint“ je základní Linux, který je nyní k dispozici v nové verzi 19.3.

 

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tina' MATE (64 bit) 19.2    
Plná verze Linuxu Mint v provedení s desktopem MATE pro 64bitové systémy.

 

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tina' MATE (32 bit) 19.2    
Plná verze Linuxu Mint v provedení s desktopem MATE pro 32bitové systémy.

 

linuxmint-logo
Linux Mint Xfce 'Tricia' 19.3    
„Linux Mint 19.3 Xfce“ je Linux vhodný pro začátečníky s tímto operačním systém a pro starší nebo výkonově slabší počítače.

 

Svěží vzhled ze všech úhlů pohledu

linuxmint1

Pracovní plocha Xfce byla podrobně aktualizována.

I když uživatelé nepotřebují zrovna vždy nejnovější funkce, rádi pracují s pěkně uspořádanými systémy. Hned při startu Linux Mint nabídne hezkou obrazovku se zavaděčem a spouštěcí animací přepracovaného loga Mint. Určitě to není důvod pro okamžitý přechod k této verzi Linuxu, přesto dobře vypadající bootovací obrazovka je něčím, co by mohlo zamezit tomu, aby se uživatelé Linuxu tolik vyhýbali.

Ikony ve stavové liště byly také vylepšeny a nyní i přizpůsobeny zobrazení na displejích s vysokým rozlišením. Pokud znáte předchozí verze Linuxu Mint, stávající aktuální snadno rozpoznáte, přesto působí svěžeji.

Nové programy

linuxmint2

Celluloid nahrazuje v Linux Mint 19.3 programy VLC a Xplayer.

Podobně jako většina ostatních linuxových distribucí i Linux Mint 19.3 přichází s širokou škálou softwaru. Klasikou je Firefox nebo LibreOffice, pokud by vám nějaký nástroj chyběl, můžete jej snadno a rychle nainstalovat pomocí vestavěného správce. Linux Mint 19.3 ale standardní programy obměnil a tentokrát se to týká významných nástrojů. Namísto Xplayeru nebo VLC používá jako přehrávač Celluloid verze 0.17, který je založen na MPV a měl by pracovat mnohem efektivněji.

Také nástroj pro psaní poznámek Tomboy je nahrazen programem Gnote. Funkčně se toho příliš nemění, ale Gnote spoléhá na modernější technologie, které se uplatní např. v oblasti podpory displejů s vysokým rozlišením.

Vylepšené pomocné nástroje

Linux Mint by v zásadě měl fungovat bez dalších doplňků a vylepšení. V praxi je však vždy potřeba pro uživatele něco připravit. Systémová oznámení získala svou vlastní ikonu pro notifikaci uživateli, že je potřeba instalovat ovladač nebo vytvořit zálohu. Tak lze zobrazit také základní systémové informace a zprávy o selhání. Uživatelé budou mimo jiné informováni i v případech, kdy se objeví nová verze Linuxu Mint, nebo se stávající bude blížit ke konci své podpory.

Další malá novinka se týká nastavení jazyka, které nyní nabízí související časové formáty, které odpovídají zvolenému jazyku a oblasti, což šetří čas při nastavení. Linux Mint je stále také velmi pragmatický z hlediska instalace a umožňuje použít proprietální ovladače.

Skvělá alternativa pro Windows

Lze očekávat, že mnoho uživatelů Windows 7 u svého operačního systému zůstane i po ukončení jeho podpory. Mnoho také pravděpodobně přejde k verzi Windows 10, která je stále zdarma.

Pokud se ale najdou tací, kdo se s Windows 10 nechtějí skamarádit, je Linux Mint 19.3 sofistikovanou náhradou a operačním systémem, který pokryje mnoho požadavků. Sečteno a podtrženo jde o skvělou alternativu Windows a užitečnou aktualizací pro stávající uživatele Mintu.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení