Menu

Hrozba malwaru ohrožuje i Apple: systém macOS sužují nebezpečné aplikace

09.08.2022 17:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Hrozba malwaru ohrožuje i Apple: systém macOS sužují nebezpečné aplikace

Hrozba malwaru ohrožuje i Apple: systém macOS sužují nebezpečné aplikace | foto: engin akyurt / Unsplash

Je veřejným tajemstvím, že k hrozbě malwaru jsou náchylné spíše systémy jako Windows a Android, nežli iOS a macOS. Občas se ale stane, že softwarový neřád pronikne i do systému s logem nakousnutého jablíčka.

V Apple App Store pro počítače Mac se objevilo hned několik aplikací, které obsahovaly malware. Upozornil na to Alex Kleber, bezpečnostní expert z Privacy1St. Ten identifikoval hrozbu v sedmi aplikacích původem z Číny, které obsahovaly sofistikovaného trojského koně.

Bez zajímavosti není ani mechanismus, díky kterému appky dokázaly obejít tvrdé zabezpečení. Nebezpečné aplikace obsahovaly neaktivní virus, který se aktivoval až po nainstalování do systému. Kvůli tomu prakticky nebylo možné kybernetické nebezpečí vystopovat již v obchodě Mac App Store.

Seznam nebezpečných aplikací

  • PDF Reader for Adobe PDF Files - Sunnet Technology Inc
  • Word Writer Pro - TeamIdentifier
  • Screen Recorder - TeamIdentifier
  • Webcam Expert - TeamIdentifier
  • Streaming Browser Video player - TeamIdentifier
  • PDF Editor for Adobe Files - TeamIdentifier
  • PDF Reader - TeamIdentifier

Aplikace se na oko maskují jakožto pracovní utility a užitečné nástroje pro práci z domova, ve skutečnosti ale distribuovaly nebezpečný malware. A tvůrce těchto programů na to šel “od lesa”, kupříkladu nástroj pro otevírání PDF souborů je v Mac App Store velmi vyhledávaným typem aplikace. Aby autoři podvodných aplikací zvýšili důvěryhodnost, zařídili si dokonce i falešné recenze.

V každém případě, v tuto chvíli již žádná z aplikací není v App Storu dostupná. Experti však rovnou vybízí k tomu, abyste je okamžitě odstranili, máte-li ještě rezidua malwaru převlečeného za užitečné aplikace v počítači. Autor analýzy pro Privacy1St se nezmiňuje o tom, jaký typ malwaru v programech číhal, pravděpodobně ale bude představovat nebezpečí krádeže osobních dat a přihlašovacích údajů.

Zdroj: Privacy1St, Tom’s Guide

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení