Menu

Hrozí ztráta dat: malware se šíří na oblíbených úložištích WD - jak se chránit

25.06.2021 11:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Hrozí ztráta dat: malware se šíří na oblíbených úložištích WD - jak se chránit

Hrozí ztráta dat: malware se šíří na oblíbených úložištích WD - jak se chránit | foto: Foter.com

Zákazníci společnosti Western Digital se v současné době musí chránit před malwarem. Ten napadá oblíbená úložiště a maže data. Výrobce doporučuje disky prozatím raději odpojit.

V současné době vzrůstá počet útoků na datová úložiště Western Digital. Jak upozorňuje výrobce, týká se to modelů "My Book Live" a "My Book Live Duo", které lze používat jako cloudové disky. Píše o tom na svých stránkách community.wd.com v příspěvku s názvem "Action Required on My Book Live and My Book Live Duo". Zařízení zákazníkům umožňují přístup k datům odkudkoli, čehož zneužívají v současné době kybernetičtí zločinci. Do zařízení se zřejmě instaluje malware, který může mít různé účinky.

Někteří zákazníci společnosti Western Digital v této souvislosti uvádějí, že data z pevného disku byla jednoduše zcela vymazána (community.wd.com, "Help! All data in mybook live gone and owner password unknown"). Zařízení pravděpodobně provede obnovení továrního nastavení. Jiní hlásí výskyt ransomwaru. Škodlivý program zašifruje data a uzamkne je heslem. Postižení uživatelé jsou pak vyzváni, aby za data zaplatili výkupné.

Pevné disky Western Digital: co doporučuje výrobce

Společnost Western Digital si je vědoma cílených útoků a v současné době tyto incidenty vyšetřuje. V současné době výrobce doporučuje jediné – odpojit pevné disky od internetu, dokud nebude problém odstraněn. Jedině tak můžete svá data před útoky zcela ochránit. Zda společnost Western Digital ještě najde řešení pro ty, jejichž data už byla smazána, není známo.

Vzhledem k tomu, že se zranitelnosti týkají především starších modelů, byla pro ně už dávno ukončena podpora aktualizace firmwaru. Společnost Western Digital ve své zprávě zdůrazňuje, že finální aktualizace byla v některých případech naposledy vydána už v roce 2015. Zejména u starších zařízení by zákazníci měli ve střednědobém horizontu zvážit přechod na některé z modernějších typů úložišť.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení