Menu

Všechny hry z jediného prostředí: praktické spouštěče pro milovníky počítačových her

18.02.2022 16:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Všechny hry z jediného prostředí: praktické spouštěče pro milovníky počítačových her

Všechny hry z jediného prostředí: praktické spouštěče pro milovníky počítačových her | foto: Branden Skeli/Unsplash

Hráči už dnes nepoužívají pouze jedinou herní platformu, ale obvykle dvě až tři. Ve vlastní sbírce her je pak poměrně snadné se ztratit. V takových případech může pomoci spouštěč her, jako například LaunchBox nebo Playnite.

Battle.Net, GoG, Uplay, Steam nebo Epic Games Store jsou jen některé platformy, přes které herní studia nabízejí své hry. Patříte-li k počítačovým hráčům, určitě máte z čeho vybírat. Pokud upřednostňujete hry bez DRM, pravděpodobně sáhnete po GoG. Je-li vaší preferencí co největší výběr, je obvykle nejlepší volbou služba Steam. A pro pravidelný přísun her zdarma je dobré sledovat platformu Epic Games Store. Všechny platformy ale mají jedno společné: pokud jich používáte více, o své sbírce her velmi rychle ztratíte přehled. Pak se může stát, že někde narazíte na zajímavý výprodej a omylem si hru koupíte ve více kopiích.

Právě na takové případy myslí LaunchBox: spouštěč her umožní používat celou knihovnu titulů prostřednictvím jediného rozhraní a mít tak vždy přehled. Hry z něj můžete spouštět kliknutím myší, a to aniž byste museli přepínat na herní platformu, na které je hra k dispozici.

Launchbox: co je nového ve verzi 12

launchbox-1

Spouštěč her umí ve verzi 12 zaznamenávat dobu hraní. | Zdroj: LaunchBox

Ve verzi 12 má LaunchBox řadu nových funkcí. Nástroj například zaznamenává dobu hraní, takže máte přehled, kolik času jste strávili u konkrétní hry. Praktické je, že počítání času se přeruší, když jste v režimu pauzy a samozřejmě když se hra ukončí. Kromě toho LaunchBox získal v některých částech uživatelského rozhraní nový vzhled (například u detailů hry), takže celková grafika by měla působit jednotnějším dojmem.

Kromě toho je také lépe podporován emulátor MAME. Nově lze každou verzi emulátoru stáhnout a instalovat automaticky, což by mělo zjednodušit aktualizační proces. Všechny novinky jsou přehledně uvedené ve změnovém dokumentu vývojářů na stránce https://www.launchbox-app.com/about/changelog.

Launchbox: sbírka her v podobě řešení vše v jednom

launchbox-2

Obrovský výběr: LaunchBox nabídne snad každou počítačovou hru. | Zdroj: LaunchBox

Nástroj je ambiciózním projektem Američana Jasona Carra. Software se už nějakou dobu vyvíjí a identifikuje téměř všechny herní platformy. Je schopen automaticky importovat velkou část vaší knihovny her.

Další silnou stránkou programu je široká podpora emulátorů a správa sbírky videoher. Databáze, se kterou launcher pracuje, je obrovská: najdete zde klasiky pro Atari nebo Commodore, ale také exotické věci, jako například Vector-06C nebo Tomy Tutor.

Základní verze LaunchBoxu je zdarma. Pokud byste ale chtěli využívat režim Big Box, musíte zakoupit prémiovou licenci.

Alternativa s otevřeným zdrojovým kódem: Playnite

playnite

Spouštěč her Playnite je dokonalým řešením v režimu open source. | Zdroj: Playnite

Dobrou alternativou k LaunchBoxu je spouštěč Playnite, který je publikovaný pod licencí MIT a k dispozici v režimu otevřeného kódu. Lze jej snadno a rychle instalovat a poradí si s běžnými herními platformami. Do Playnite si můžete zahrnout i hry, které nemáte instalované. Hry, které jsou z obchodu Windows Store, nebo které nepochází z žádné známé platformy, lze bez problémů importovat i ručně. Skvělou funkcí je podpora aktualizací, díky které vám neuniknou žádné nové funkce.

Ani hry, které spouštíte prostřednictvím emulátoru, nepředstavují pro Playnite žádný problém. Lze je přidávat i automaticky.

Playnite je pro hráče, kteří nechtějí moc utrácet, Launchbox spíš pro fanoušky emulátorů

LaunchBox dokáže přesvědčit bohatými možnostmi emulátoru a i cena roční licence 30 USD za prémiovou verzi není nijak přemrštěná. Pokud byste raději chtěli ušetřit, můžete bez obav vyzkoušet Playnite. Jde o skvělý projekt, který vás jistě přesvědčí už dnes.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    <a href=„https:/­/mdla.site-ym.com/resource/dy­namic/blogs/20220218_0­44414_19304.pdf“>go­od job thank you so much</a>
    <a href=„https:/­/mdla.site-ym.com/resource/dy­namic/blogs/20220218_0­44430_13200.pdf“>­.</a>

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení