Menu

Internetové podvody na vlastní kůži: Dejte si pozor při online hledání výhodných pronájmů!

02.03.2023 07:10 | Josef Mika + Přidat komentář
Internetové podvody na vlastní kůži: Dejte si pozor při online hledání výhodných pronájmů!

Internetové podvody na vlastní kůži: Dejte si pozor při online hledání výhodných pronájmů! | foto: Pixabay/Schluesseldienst

Na portále Sreality.cz řádí šmejdi. V online inzerci se objevují zajímavé nabídky pronájmu bytů, ze kterých se při bližším ohledání vyklube podvod. Pro rozumného Čecha možná rozpoznatelný, pro cizince to může být past. Podvodníci se navíc zaštiťují Airbnb.com. Svědectví z první ruky.

Studentský pár z ČVUT shání podnájem v Praze. V dnešní době, kdy je výrazný převis poptávky a kdy nájem hledá i množství ukrajinských uprchlíků, to není lehký úkol. Procházejí online realitní portály a na Sreality.cz na ně vykoukne lákavá nabídka: zařízený byt 2+kk, 55 m2 na Vinohradech, s vlastním parkovacím stáním, s internetovou přípojkou a kabelovou TV. To vše za 10 800 Kč plus zálohy na veškeré služby a energie 1 700 Kč. Ano, už ta cena je podezřele (až nesmyslně) nízká, ale představte si, že opravdu naléhavě potřebujete bydlet.

V akci Karolína Veselá z Prahy Vinohrad – poprvé

Na svoji první reakci na inzerát dostal náš studentský pár následující odpověď.

karolina1

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

Po jejich kladné odezvě pak následoval další (všiměte si odlišné e-mailové adresy odesílatelky).

karolina2

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

A po dalším mailu obsahujícím jejich detailnější představení pak Karolína Veselá požádala o zaslání kopie občanských průkazů a objasnila úvodní transakci: zájemci by museli zaslat nejdříve 1040 euro (jako zálohu plus první měsíční nájem) a následně by se setkali s „makléřem od Airbnb“, který by je bytem provedl a podepsal s nimi smlouvu.

karolina3

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

A to je v podstatě konec příběhu. Po dalším mailu od našeho páru, kde požadovali jakýkoliv doklad o vlastnictví bytu (ideálně odkaz na list vlastnictví z katastru nemovitosti) se Karolína Veselá odmlčela a ještě ten samý den inzerát z Sreality.cz zmizel.

Karlína Veselá podruhé, tentokrát z Prahy 4 – Chodova

Studentský pár to nevzdal a hledal dál. A hned po třech dnech objevil další "skvělý" inzerát: byt 2+kk, 67 m2, v Praze 4 – Chodově, s cenou 12 100 Kč včetně všech poplatků. Po odeslání reakce na inzerát jim překvapivě přišla odpověď – od Karolíny Veselé.

karolina4

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

A historie se opakuje: ty samé požadavky, ten samý postup, jen pokaždé jiné e-mailové adresy. A také to samé rychlé odmlčení se a stažení inzerátu po vznesení požadavku na doložení vlastnictví bytu.

Podvodníci využívají situace

Online prostředí bohužel podobným podvodům nahrává. Na inzertních portálech neexistuje žádné prověřování nebo kontrola, každý si tam může dát cokoliv. Popsané dva konkrétní případy na serveru Sreality.cz určitě nebudou jediné a je pravděpodobné, že se budou objevovat další podvodné nabídky.

vinohrady

Takhle prý vypadá byt 2+kk na Vinohradech, k pronájmu za 12 500 Kč měsíčně. Foto: "pronajímatel - Karolína Veselá"

Internetoví šmejdi se zaměřili na pronájem (pražských) bytů díky momentálnímu zvýšenému zájmu o bydlení. Využívají i situace kolem ukrajinských uprchlíků, kteří často shánějí byt k pronájmu už dlouho, neumí dobře česky a nemají zkušenosti.

Z mailů Karolíny Veselé je vidět, že prošly automatickým překladem a že se tedy nejspíš jedná o zahraniční podvodníky. I tady ale nepoctivcům pomáhají online nástroje, které jsou zdarma a čím dál lepší.

Smutné internetové podvody: Na co si dát pozor

Supervýhodné a zároveň poctivé nabídky na inzertních portálech nehledejte. Nejsou tam. Internet má tu výhodu (nebo nevýhodu), že na něm každý velmi lehce porovná obdobné nabídky a jejich ceny a zákonitě svou vlastní nabídku přizpůsobí. Zázračné výhodné inzeráty jsou více než podezřelé a je lepší si ušetřit starosti a vyhnout se jim.

Zásadně neposílejte nikomu neznámému kopie svých dokladů. Mohou posloužit k nelegální činnosti, ke zprostředkování půjček atd. Navíc obsahují vaše osobní data, jako je bydliště, rodné číslo, jména dětí a podobně.

Prověřujte. V případě nemovitostí chtějte doklad o vlastnictví nebo číslo LV, pomocí kterého si lehce vše ověříte v online katastru nemovitostí.

Neplaťte nic dopředu, aniž byste si nebyli 100% jistí pravostí smluv. Ani odvolávání se na velké prověřené portály jako Airbnb nebo realitní agentury není zárukou. Pokud skutečně neplatíte přímo v aplikaci Airbnb nebo v kanceláři realitní agentury, nemáte žádnou záruku.

Zdroj: autorský text

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení