Tip: jak vyčistit mobil od největších žroutů paměti – skoncujte s nepotřebnými soubory
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Jak se (ne)nechat okrást - krok za krokem | foto: Zdroj: pixabay
Začíná to SMS zprávou, nebo e-mailem. Končí to vybíleným účtem. Jak postupují internetoví podvodníci a na co byste si tedy měli dát pozor?
Můžete se nechat napálit poměrně rychle: pokud jste někdy použili svou e-mailovou adresu, třeba na nějakém fóru, které bylo později hacknuto, téměř jistě se budete muset vypořádat se spamem a phishingovými e-maily. Podobně když někde vyplníte do nějakého dotazníku svůj telefon, můžete očekávat podvodnou SMS - jde o tzv. smishing.
Začínat to může například SMS zprávou. Všimněte si lehce kostrbatého textu a podezřelého čísla, ze kterého přišla. | Zdroj: screenshot SMS zprávy.
Obyčejné nevyžádané zprávy lze celkem snadno rozpoznat, protože se posílají stejné na mnoho e-mailových adres a jsou tedy obecné. Podvodníci se v nich obvykle snaží příjemcům prodat zázračné pilulky, nebo ukrást přístupové údaje k online účtům - pokud tyto podvody už trochu znáte, těžko jim naletíte. Podvodníci je ale stále zdokonalují a mohou pro jejich psaní používat sofistikované překladače, jako DeepL, nebo umělou inteligenci, kterou mohou požádat, aby úředním jazykem napsala e-mail s požadovaným obsahem v a v požadovaném jazyce.
Před kliknutím na odkaz v e-mailu, nebo v SMS zprávě byste proto měli zvážit: je zpráva skutečně legitimní, nebo ne? Znáte odesílatele? Sedí styl psaní a další náležitosti? Je e-mail plný překlepů? Jste oslovováni obecně, nebo svým jménem? Kromě toho přejíždějte myší nad odkazy a zkontrolujte, kam ve skutečnosti URL adresa vede – záhadné webové adresy obvykle svědčí o pokusu o podvod. I když se vše zdá být vše v pořádku, měli byste zůstat obezřetní. V případě pochybností zvedněte telefon a zeptejte se odesílatele, zda se jedná o skutečně legitimní zprávu.
Podvodníci často používají webové stránky, které jsou svým jménem i obsahem velice podobné originálům. Kybernetiční zločinci, kteří cílí na české uživatele, dost často zneužívají stránky České pošty, nebo zásilkových služeb. Aktuálně třeba používají URL adresu ceskapostaonline[.]com a stejnou grafiku. Ale může jít o název ještě bližší originálu, jen drobně zkomolenou. Doporučujeme proto bedlivě sledovat, na jaké stránce skutečně jste, a ještě lépe na odkazy ve zprávě vůbec neklikat. Zadejte raději oficiální adresu pošty, přepravní služby, nebo třeba banky ručně, případně si udělejte záložku.
Podezřelou webovou adresu (v našem příkladě ceskapostaonline[.]com, si můžete nechat zkontrolovat na serveru VirusTotal. | Zdroj: screnshot webu VirusTotal.
Pro kontrolu podezřelé webové adresy také můžete použít server virustotal.com – klikněte na URL a vyplňte ji do části „Search or scan a URL“. Můžete si také zkontrolovat, kdo si doménu zaregistroval. V našem příkladě URL adresu ceskapostaonline[.]com zaregistrovala firma Tucows Domains v Charlestownu – proč by to Česká pošta dělala? Ovšem místní registrátot samozřejmě nemá problém takovouto doménu někomu přidělit. Na nebezpečí vás může upozornit i webový prohlížeč – podvodné stránky často nepoužívají šifrování HTTPS. Podvodné weby blokují i někteří internetoví provideři.
Ověřit si také můžete, kdo a kde webovou adresu registroval. Podezřelé je už to, že by Česká pošta použila doménu .com. | Zdroj: screenshot webové stránky Whois.
Především o peníze. Například se vás snaží nalákat na to, že vám někdo poslal balíček a vy musíte zaplatit jen nějaký poplatek, nebo poštovné. V případě našeho příkladu máte za balíček zaplatit drobou částku 48 Kč. Podvodníci po vás následně chtějí adresu doručení – už i to jsou citlivé údaje, které byste neměli nikomu sdělovat.
V následujícím kroku ovšem chtějí i údaje o platební kartě. Kontrolují dokonce, pokud zadáte číslo karty ve špatném formátu. A chtějí samozřejmě i bezpečnostní kód. Ten byste v žádném případě neměli nikomu sdělovat - a pokud ho vyplníte do podvodné webové stránky, kybezločinci tak získají všechny potřebné údaje pro platbu. Mohou tedy provést platbu na váš účet a v dalším kroku po vás ještě mohou chtít potvrzovací SMS kód, který vám přijde na mobil. Pokud ho pošlete, přijdete o peníze. Podobným způsobem z vás mohou vylákat i bankovní údaje.
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…