Menu

Jde o celosvětově nejbezpečnější komunikátor? Zabezpečení WhatsAppu je proti tomu dětskou hračkou

29.12.2022 08:50 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Jde o celosvětově nejbezpečnější komunikátor? Zabezpečení WhatsAppu je proti tomu dětskou hračkou

Jde o celosvětově nejbezpečnější komunikátor? Zabezpečení WhatsAppu je proti tomu dětskou hračkou | foto: Ramon López Calvo /Pixabay

WhatsApp má největší uživatelskou základnu, zatímco Signal je považován za jasné doporučení z hlediska ochrany soukromí. Existuje ale ještě jedna méně známá alternativa, která má ambice být ještě bezpečnější.

Nejrozšířenější messengery mají silné šifrování mezi koncovými body (end-to-end), a to ať už jde o WhatsApp, Signal nebo Telegram. To, co napíšete svým kontaktům, nemohou nezvaní uživatelé vidět. Nicméně kdy a komu píšete, to ano. Tato metadata mohou zachytávat a analyzovat jiné subjekty, například zpravodajské služby.

Přestože Signal některá metadata také šifruje a nabízí možnost je po určité době odstranit, jejich shromažďování nelze prostřednictvím aplikace zcela zabránit. Se zajímavou novinkou přichází méně známý bezplatný xx messenger, který chce metadata ničit pomocí technologie blockchainu.

xx messenger: alternativa Signalu maže všechna metadata

xxmessenger

Praktické: e-mail nebo číslo mobilního telefonu jsou volitelnými údaji, messenger lze používat i bez nich. | Zdroj: xx messenger

xx messenger je k dispozici pro Android a iOS a je založen na decentralizovaném přístupu. Když uživatel A odešle zprávu uživateli B, je nejprve směrována přes různé nezávislé uzly. Pomocí algoritmu cMix jsou metadata doslova skartována, takže třetí strany nemohou zjistit žádné spojení mezi odesílatelem a příjemcem.

Opensourcový messenger také nabízí mnoho dalších bezpečnostních funkcí. Například díky kvantově odolné kryptografii prý není možné ani zpětné dešifrování a analýza zpráv pokročilými kvantovými počítači. Ovšem nakolik je to nutné pro běžné spotřebitele, se teprve uvidí.

Bezpečnost versus pohodlí

xxmessenger-1

Nabízí víc než jen bezpečné šifrování: xx messener má také přehledné uživatelské rozhraní. | Zdroj: xx messenger

Pokud odhlédneme od technických aspektů bezpečného komunikátoru, líbí se nám i jeho grafika a ovládání. K použití je připraven během okamžiku a nevyžaduje zadání mobilního telefonu ani e-mailové adresy. Uživatelské prostředí je moderní a přehledné, rozsah funkcí je velmi podobný, jako v případě WhatsAppu a dalších alternativ.

V některých oblastech jde ale vyšší úroveň bezpečnosti na úkor malé ztráty pohodlí. Aplikace například nemá přístup k vašim kontaktům. Neznamená to ale, že byste je museli přidat ručně. Kromě toho je také nutné potvrzení nových žádostí o kontakt v případě, kdy vám ostatní uživatelé chtějí poslat zprávu.

Vývojáři Signalu, následujte prosím tento příklad

Z decentralizované metody šifrování v xx messengeru by si mohl vzít příklad Signal. xx messenger ukazuje, jak by mohla vypadat zcela soukromá komunikace v decentralizovaném webu 3 bez metadat a možnosti sledování. Ačkoli tento "kryptomessenger" ještě zdaleka nemá tak velkou uživatelskou základnu jako Signal nebo dokonce WhatsApp, rozhodně byste jej měli držet na zřeteli pro nejdůležitější a soukromou komunikaci.

Zdroj: xx messengerCrypto BriefingByron Knoll

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  srovnani s WhatsAppem ?

  Jak muzou zabezpeceni srovnavat s WhatsAppem, kdyz WhatsApp sleduje 22 parametru zarizeni a uzivatele? Ano, maji sifrovani end/end, ale WhatsApp je smirak nehlede na vseobecne podminky, kde kazdy musel odsouhlasit ze souhlasi ze mohou udaje pouzivat/sdilet s facebookem/pro­davat pro reklamu… Nehlede na skandaly co maji na triku:

  1. https://mobilmania.zive.cz/…default.aspx

  2)https://ech­o24.cz/a/SWaP­n/whatsapp-donuti-sve-uzivatele-sdilet-dalsi-soukroma-data-s-facebookem
  3)https://mobi­lizujeme.cz/clan­ky/whatsapp-ma-na-triku-obri-skandal-unikla-mu-data-500-milionu-uzivatelu
  atd. atd.
  Je to bezpecnostni riziko – muj nazor.

  Reagovat na komentář

  Audit

  No cekal,bych nejake info jestli to proalo nejakym bezpwcnostnim auditem… srovnani s necim co uz funguje jako Threema atp… Takze vlastne clanek o nicem :-(

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení