Menu

Jsou všechny paměťové sloty obsazené? To snadno zjistíte.

13.03.2021 18:33 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Jsou všechny paměťové sloty obsazené? To snadno zjistíte.

Jsou všechny paměťové sloty obsazené? To snadno zjistíte. | foto: Pavel Trousil

Abyste zjistili, kolik paměti v počítači máte a zda jsou na základní desce ještě k dispozici volné paměťové sloty, nemusíte se kvůli tomu nutně plazit pod stůl, otevírat skříň počítače a dívat se na základní desku.

Pokud nejste spokojeni s výkonem svého stolního počítače, možná uvažujete o upgradu a zvýšení velikosti operační paměti RAM. Ta má na výkon výrazný vliv. Abyste zjistili, zda půjde upgrade provést, musíte zjistit, zda jsou na desce k dispozici volné paměťové sloty, Nemusíte kvůli tomu otevírat počítač. Systém Windows 10 mimo jiné ví, zda máte k dispozici volné sloty, a pokud ano, kolik jich je. Stisknutím kláves [Ctrl] + [Shift] + [Esc] otevřete Správce úloh. Přesuňte se na záložku »Výkon« a v levém sloupci klikněte na »Paměť«. Informace, které hledáte, se zobrazují v hlavním okně dole vedle »Použité sloty:«. Kromě toho se také v části »Parametry« dozvíte, o jaký typ paměti jde, a najdete zde i informace o frekvenci (»Rychlost«) aktuálních RAM modulů. U notebooku možná nebudete při zjišťování informací o paměti úspěšní, protože paměťový modul není často ve slotech, ale je připájen přímo na základní desku.

ram(1)-nahled

Zde najdete, zda máte na desce volné paměťové sloty. Zdroj: screenshot Microsoft Windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  ...

  Reakce na Ondřej: na mojom je

  Reagovat na komentář

  zjištění paměti

  Zdravím u mého stolního PC s aktualní verzí Windows 10 to tam není.

  Reagovat na komentář

  uvítal bych podrobnější informace o pamětech ...

  uvítal bych podrobnější informace o pamětech … jestli jede např. dvoukanálově (tedy vše je pak rychlejší..) apod. na to jsou jiné programy…

  Reagovat na komentář

  notebook někdy nepřesný

  V noteboocích někdy Windows ukazuje 4 sloty, přestože v notebooku jsou vždy maximálně dva. Nechal jsem se takto napálit, poněvadž jsem o tom nevěděl, a pořídil čtyři 4GB paměti. Musel jsem je samozřejmě prodat a koupit dva 8GB. Pokud Windows ukazuje víc než 1, jsou v notebooku 2 sloty. Pokud ukazuje 1, je tam 1.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení