Tip: Bluetooth – jak vyřešit problémy s připojením
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Kaspersky Lab: Kybernetická bezpečnost 2014 | foto: CHIP
Analytici společnosti Kaspersky Lab sestavili na základě vývoje kybernetického zločinu v posledních 12 měsících předpověď v této oblasti na příští rok.
Nejvíce skloňované výrazy v IT bezpečnosti zřejmě budou nájemní žoldáci a ochrana veškerého soukromí…
…vaše soukromí
Po skandálu Edwarda Snowdena se lidé snaží udržet soukromí pod pokličkou přes všechny snahy výzvědných služeb po celém světě. Vzroste popularita VPN služeb, anonymních serverů i šifrovacích nástrojů.
…vaše peníze
Analytici Kaspersky Lab předpokládají, že v roce 2014 budou pokračovat snahy kybernetických zločinců vyvinout dokonalejší systémy, jak krást peníze – ať už přímo či nepřímo. K přímému odcizení poslouží dokonalejší nástroje k přístupu do bankovních účtů mobilních uživatelů (mobilní phishing, bankovní trojské koně). Poroste obchod s mobilními botnety, které budou využívány k šíření škodlivých programů třetích stran.
Pro nepřímé krádeže peněz budou sloužit sofistikovanější verze trojských koní šifrujících data na mobilních zařízeních, blokujících přístup k fotografiím, kontaktům a korespondenci, dokud za výkupné nedají obětem klíč k dešifrování. Zařízení s Androidem budou první na řadě.
…vaše bitcoiny
Útoky na bitcoinové peněženky, směnárny a burzy podle expertů Kaspersky Lab v roce 2014 porostou. Návod, jak je ochránit, naleznete zde.
Mnoho oblíbených internetových služeb zavádí dodatečná opatření k ochraně dat uživatelů, například šifrování dat proudících mezi jejich vlastními servery. Podobná opatření budou při vybírání mezi konkurenčními službami klíčová.
Hackeři útočí na zaměstnance cloudových služeb, které považují za nejslabší článek v jejich bezpečnostním řetězci. Mohou tak získat přístup k obrovskému množství dat. Kromě jejich odcizení může útočníkům jít i o smazání nebo změnu informací – v některých případech je totiž manipulace s daty pro toho, kdo si útok objednal, mnohem výhodnější.
Krádež zdrojových kódů (v herním průmyslu, vývoji aplikací, apod.) dává útočníkům skvělou příležitost k nalezení zranitelností, které následně využijí k podvodům. Se zdrojovým kódem pak do programu mohou schovat také nejrůznější backdoory.
Odhalení Edwarda Snowdena ukázala, že jedním z cílů kybernetické špionáže mezi státy je poskytnutí ekonomické výhody „spřáteleným“ firmám. Porušila se tak nepsaná etická pravidla podniků, která je odrazovala od využití nestandardních metod soutěže. Řada společností navíc uvažuje, že podobné metody spustí na vlastní pěst. Najmou si kybernetické žoldáky, tedy organizované skupiny kvalifikovaných hackerů.
Internet se začal štěpit na národní segmenty. Snowdenova odhalení zesílila požadavky na pravidla zakazující využívání zahraničních služeb. Jednotlivé země už nechtějí za hranice vlastní sítě vypustit jediný bajt informací. Dalším krokem podle analytiků Kaspersky Lab budou zřejmě pokusy omezit zahraniční přístup k datům v dané zemi. To by (v katastrofickém případě) mohlo vést ke kolapsu internetu a jeho rozštěpení na desítky národních sítí. Poloilegální Darknet by se tak mohl stát jedinou opravdovou celosvětovou sítí (word-wide web – www).
Už lze rozpoznat náznaky těchto snah. Například v Německu v listopadu oznámili budování nového systému, který komunikaci mezi úřady striktně uzavře jen na území státu. Brazílie plánuje alternativní internetový kanál, který nebude proudit (jako doposud) přes Floridu.
Celou zprávu Kaspersky Lab o předpovědi na rok 2014 si můžete přečíst zde.
Další informace shrnující rok 2013 s bezpečnostního hlediska naleznete na následujících odkazech:
Kaspersky Security Bulletin 2013. Malware Evolution
Kaspersky Security Bulletin 2013. Corporate threats
Kaspersky Security Bulletin 2013. Overall statistics for 2013
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Ne vždy se nám hodí instalovat aktualizace Windows, jakmile jsou dostupné. Třeba na cestách…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…