Menu

Ke stažení je Chrome 95: postranní panel, konec FTP a bezpečnostní záplaty

22.10.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ke stažení je Chrome 95: postranní panel, konec FTP a bezpečnostní záplaty

Ke stažení je Chrome 95: postranní panel, konec FTP a bezpečnostní záplaty | foto: Photo Mix/Pixabay

Google nasadil vyšší tempo a ve stylu Mozilly nově poskytuje aktualizace pro svůj prohlížeč Chrome 95 jednou za čtyři týdny. Mělo by to časem přinést více nových funkcí, rychlejší aktualizace zabezpečení a opravy chyb.

S novou verzí Chrome 95 Google dohání Firefox a nyní poskytuje aktualizace každé čtyři týdny. Dříve se nová verze prohlížeče objevovala pouze každých šest týdnů. Pro firmy ale stále existuje výjimka. Prostřednictvím rozšířeného stabilního kanálu mohou přejít na osmitýdenní cyklus aktualizací a získat tak dostatek času na testování nových verzí. Aktualizace zabezpečení jsou pak poskytovány každé dva týdny.

Verze 95 přináší i další novinky a uživatelé prohlížeče by neměli s jeho aktualizací otálet. Přeci jen obsahuje bezmála dvacet bezpečnostních oprav.

Novinky Chromu 95: boční panel a konec FTP

chrome95

Chrome zobrazuje na pravé straně okna nový postranní panel. | Zdroj: Chrome 95

Pokud se vám neprovedla aktualizace Chrome na verzi 95 automaticky, lze ji ručně vyžádat prostřednictvím hlavní nabídky v položce »Nápověda/O aplikaci Google Chrome«. Aktualizace obsahuje následující novinky:

Postranní panel: Chrome získal boční panel, který se zobrazuje na pravé straně okna a obsahuje karty Seznam četby, kam si můžete uložit stránky, ke kterým se ještě chcete vrátit, a Záložky. Většině uživatelů se zobrazí tlačítko pro jeho aktivaci na horním panelu vedle hlavní nabídky jen pokud si aktivují příznak »#side-panel«.

Autofill: předtím, než Chrome uloží adresy a další údaje po vyplnění formulářů, se nyní zobrazí výzva, kterou uživatelé musí potvrdit.

Méně informací: Chrome 95 testuje zkrácený řetězec uživatelského agenta u vybrané skupiny uživatelů. Znamená to, že při načtení webových stránek by se mělo přenášet méně informací a ztížit finger printing.

Konec podpory FTP: Chrome už několik měsíců vypíná podporu protokolu FTP a ve verzi 95 ji zcela odstraňuje. Zajímavé je, že při pokusu o přístup na FTP z prohlížeče pod Windows se nabídne přesměrování do prohlížeče Internet Explorer.

Verze pro iOS: verze Chrome pro iOS umí zpracovávat konfigurační soubory ve formátu ".mobileconfig", což je zajímavé pro firmy, které chtějí do iPhonu přenést určitá nastavení.

Verze pro Android: v androidové verzi Chrome 95 Google přidává nové widgety.

Bezpečnostní záplaty: Chrome obsahuje také celou řadu bezpečnostních záplat. Podle informací v technickém dokumentu o změnách je to celkem 19 CVE.

Aktualizace Chrome přicházejí častěji

Chrome má stále dominantní postavení na trhu s prohlížeči, a přesto přešel do útoku. Ten je zaměřen především na Firefox, poslední velký prohlížeč, který nepoužívá technologii Chromium. Stejně jako Firefox i Chrome nyní má každé čtyři týdny novou verzi, což znamená více nových funkcí a rychlejší opravy chyb. V případě Chromu 95 ale jeho blesková aktualizace přináší jen několik novinek. Oproti tomu Firefox nabízí více viditelnějších změn.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.