Menu

Kód 451: internetová cenzura?

18.01.2016 14:33 | Karel Kovar + Přidat komentář
Kód 451: internetová cenzura?

Kód 451: internetová cenzura? | foto: CHIP

Nový HTTP stavový kód by měl označovat blokovaný obsah z důvodů porušení zákonů. Co od něj lze čekat?

Když se řekne chybové HTTP kódy, většina lidí bude jen nechápavě kroutit hlavou – stačí ale zmínit známou zprávu „404 – Not found“ i nezkušení surfaři budou „doma“. Tyto kódy by měly prohlížeči a uživateli zkrátka říci, kde je problém.

Už přibližně v roce 2012 se na internetu začínaly objevovat hlasy, že by nebylo špatné mít kód, který by uživateli ukazoval, že web který chce navštívit porušil zákon. A tuto roli měl plnit nový kód: 451 - Unavailable for Legal Reasons. Zajímavé je, že kód 451 ukazuje na známou knihu spisovatele Raye Bradburyho s názvem451 stupňů Fahrenheita, která popisuje budoucnost ve které není místo pro jiné než povolené znalosti a knihy jsou (i s celými domy) páleny.

A přibližně po třech letech konečně organizace IETF uvolnila specifikaci pro kód451 auživatelé tak budou vědět, že web který navštěvovali pravděpodobně porušil zákon.

Názor expertů na tento krok se liší: někteří postup chválí a tvrdí, že zpřehlední situaci na internetu, jiní upozorňují, že může být jednou z metod zastrašování uživatelů.

Další podrobnosti najdete na webu NetSecurity http://www.net-security.org/secworld.php?id=19265

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení