Menu

Ještě populárnější, než Ubuntu: Manjaro Linux získává zcela nový design

26.02.2020 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ještě populárnější, než Ubuntu: Manjaro Linux získává zcela nový design

Ještě populárnější, než Ubuntu: Manjaro Linux získává zcela nový design | foto: CHIP

Linuxových distribucí je k dispozici celá řada, ne všechny ale dokážou přesvědčit. Manjaro Linuxu se to podařilo. Distribuce se stala jednou z nejoblíbenějších a sesadila z trůnu i takové značky, jako Ubuntu a Linux Mint.

Nyní byl vydán Manjaro Linux ve verzi 19 s názvem "Kyria", která přináší řadu nových funkcí. Pokud odcházíte od systému Windows anebo jej nepoužíváte, vybrat si můžete mezi platformou Apple a celou řadou linuxových distribucí. Ač je Linux Ubuntu poměrně známý, překvapivě není nejoblíbenější, což platí i pro známou odnož Linux Mint. Na špičce žebříčku se často pohybují distribuce MX Linux a Manjaro Linux. Má to své důvody: Manjaro chce dobře sloužit nejširší cílové skupině od začátečníků až po profesionály. Není tedy pouze jediné Manjaro, k dispozici je celá řada různých desktopů.

Existují také komunitní verze, které jsou udržovány členy týmu Manjaro. Uživatelé si tak mohou vybrat z bohatého množství variant. Všechny mají jedno společné: vycházejí z Arch Linuxu, minimalistické distribuce, která je zaměřena na více pokročilé uživatele.

Hodně se změnilo hlavně ve vizuální oblasti. Desktop XFCE přichází s novým tématem "Matcha" a nyní umožňuje rychlou změnu profilů zobrazení. Desktop KDE prošel kompletní rekonstrukcí a přichází se zcela přepracovaným desktopovým prostředím včetně světlého i tmavého tématu a nového výběru aplikací.

Stáhněte si: Manjaro Linux

manjaro-logo

Manjaro Linux (XFCE Edition) 19.0

CHIP hodnotí Dobrý

Manjaro je bezplatná distribuce Linuxu, která je založena na známém „Arch Linuxu“, ale je mnohem uživatelsky přívětivější než její vzor. Lehký povrch XFCE je vysoce výkonný a lze jej dobře individuálně konfigurovat.

Stáhněte si
manjaro-logo

Manjaro Linux (vydání KDE) 19.0

CHIP hodnotí Dobrý

Manjaro je přívětivá distribuce Linuxu pro začínající uživatele, který je ke stažení ve verzi s desktopovým prostředím KDE.

Stáhněte si

Neustále nové funkce

manjaro1

Grafická instalace: probíhá v pořádku, mohou se objevit komplikace s ovladači

Manjaro používá model průběžného uvolňování verzí, tzv. rolling release model. V praxi to znamená, že přidávání nových funkcí se neomezuje pouze na hlavní milníky aktualizací, ale jsou do distribuce průběžně začleňovány.

Velkých updatovacích akcí ze strany uživatele se není třeba obávat, za všechny updaty je zodpovědný integrovaný správce instalované sady. Instalační program obsahuje kromě automatické detekce hardwaru také ovladače a kodeky, při jejich úspěšné instalaci můžete bez větších dodělávek začít hned pracovat.

Dobrá programová výbava

manjaro2

Dobře zásobený: softwarová výbava Manjaro Linuxu je dobrá.

Programové vybavení Linuxu Manjaro je bohaté a je to přesně to, co byste od linuxové distribuce očekávali. Běžní uživatelé už by další software nemuseli potřebovat, ale samozřejmě se nemusíte vůbec omezovat a můžete dovybavit svou instalaci spoustou nástrojů. Obecně patří adaptabilita k silným stránkám systému Manjaro.

Stojí to za pokus

Ti, kdo nejsou spokojeni se zavedenými distribucemi Linuxu, mohou určitě Manjaro Linux vyzkoušet. Grafická instalace včetně detekce hardwaru a integrovaných ovladačů je dobrým základem pro začátek se systémem, postaveným na Arch Linuxu. Distribuce také disponuje dobrou programovou výbavou a je dostupná v mnoha různých desktopových verzích.

Mohlo by vás také zajímat: Hackerský Kali Linux

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení