Menu
CHIP Speedtest

KEF EGG: Univerzální reprosoustava

12.08.2018 22:53 | Radek Kubeš
KEF EGG: Univerzální reprosoustava

V podobě reprosoustavy EGG od tradičního britského výrobce přistanou na vašem stole dvě trochu extravagantně tvarované reprobedny.

Můžete si přitom vybrat, zda bude mít jejich vejčitá ozvučnice a oválná základna černou, bílou nebo metalickou modrou barvu. Název i tvar reprosoustavy samozřejmě odkazuje na oceňované sestavy reproduktorů KEF E Series pro ozvučení domácího kina. Ale zatímco sestava pro domácí kino vyžaduje připojení k AV receiveru, KEF EGG v konfiguraci 2.0 obsahují vestavěný zesilovač, a můžete je tedy rovnu připojit ke zdroji zvuku.

Každý z reproduktorů váží přes dvě kila a o potlačení vibrací na desce stolu se stará výrazné pogumování jejich podstavce. Uvnitř tepou kombinované měniče Uni-Q vlastní konstrukce firmy KEF, složené z 19mm odvzdušněné hliníkové kaloty tweeteru, umístěné do středu 115mm hliníkového středo-basového měniče. V horní části čelní stěny reprobeden se nachází vyústění oválného bassreflexu. Pokud si potrpíte na dunivé basy, ať už třeba ve hrách, nebo v akčních filmech, můžete hutnost výstřelů a výbuchů podpořit připojením subwooferu. Výstupní zesilovací výkon zesilovače třídy D činí plných 50 W.

kef-2

Reprobedny jsou navzájem propojeny silným kabelem, který vás svou dvoumetrovou délkou asi nebude nijak omezovat v optimálním umístění reprobeden (vyměnit ani prodloužit jej nelze). Na základně pravého reproduktoru najdeme jak všechna přípojná místa, tak i hlavní vypínač, ovládání hlasitosti a tlačítko pro přepínání vstupů. Není ale nijak zvlášť nutné mít reprobednu při ruce, jelikož v balení najdete i dálkový ovladač.

Velmi zajímavá je nabídka vstupů reprosoustavy. Jistě vás nepřekvapí přítomnost 3,5mm analogového a digitálního optického vstupu (oproti zvyklostem se v balení nachází i příslušný optický kabel), stejně jako rozhraní Bluetooth 4.0, v této třídě audiotechniky samozřejmě včetně podpory kvalitního kodeku aptX. Trumfem v rukávu reprosoustavy je ale možnost plně digitálního propojení s počítačem prostřednictvím dodávaného USB kabelu a automatická instalace KEF EGG jako dalšího zvukového zařízení, jehož DAC převodník pracuje s hi-res audiem až do rozlišení 24 bitů / 96 kHz. Snadno tak obejdete často nekvalitní zvukový výstup z notebooků nebo zvukových procesorů stolních počítačů. Celkem je tedy možné připojit reprosoustavu KEF EGG ke čtyřem různým typům zdrojů zvuku. Aktivní vstup poznáte podle barvy stavové diody na základně pravé reprobedny.

KEF EGG si samozřejmě žádají kvalitní zdroj zvuku, za který se vám odvděčí přísně neutrálním přednesem, který klade stejný důraz na výšky a středy a ani na okamžik se nenechá přehlušit zbytečně přebasovaným duněním. Snad kromě moderní taneční hudby si reprosoustava perfektně rozumí se všemi hudebními žánry a krásně odlišuje nástroje a jejich rozmístění v prostoru. Se svým výkonem budou KEF EGG výborným společníkem typicky v pracovně, kde vám nerozklepou desku stolu, ale poskytnou vám neunavující poslech při nižších úrovních hlasitosti. V obývacím pokoji se KEF EGG postarají o kvalitní ozvučení televize, pokud nechcete investovat do domácího kina a tahat kabely k 5.1 sestavě. Neztratí se ale ani při domácí party, kdy je budete zásobovat hudbou streamovanou do vašeho smartphonu nebo tabletu. Hravě přitom ozvučí i větší místnost.

Reprosoustavě KEF EGG můžeme jen velmi těžko něco vytknout, takže se zaměříme na opravdové detaily. Pravděpodobně kvůli úspoře místa použil britský výrobce hybridní 3,5mm vstupní konektor, kombinující analogový a digitální optický vstup, který ale nenajdeme mezi ostatními přípojnými místy na zadní straně základny pravé reprobedny. Vstup se nachází pod gumovou krytkou na levé straně základny, takže připojený kabel bude narušovat hladký design reprobedny. To je ale jediná vada na kráse špičkové, vysoce univerzální reprosoustavy.

TECHNICKÁ DATA

 

Typ soustavy

2.0

Velikost měničů

115 mm středo-basový, 19 mm výškový

Výstupní výkon zesilovače

50 W

Rozlišení a vzorkovací frekvence

až 24 b / 96 kHz

Vstupy

1× line-in (RCA), 1× optický Toshlink, 1× USB, Bluetooth 4.0 s aptX

Rozměry

27 × 14 × 17 cm

Hmotnost (každý reproduktor)

2,15 kg

Cena

cca 11 000 Kč

Info/zapůjčil

www.aaaelektronika.cz/multimedia-neprenosne-reproduktory/

 

HODNOCENÍ: výborný (1,1)        

 

 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení