Menu
CHIP Speedtest

Praktické USB-C doplňky

26.04.2019 12:54 | Michal Bareš
Praktické USB-C doplňky

Stále více notebooků je osazeno pouze USB-C konektorem a pro připojení periferií uživatelé potřebují redukci nebo rozbočovač. Sešlo se nám pár zajímavých kousků od společnosti Trust.

USB-C konektor je praktický pomocník, ale špatný pán. Máte-li k dispozici vhodný monitor nebo dokovací stanici, umožní vám v nejvyšší verzi (USB 3.1 s podporou Thunderbolt 3 a Power Delivery) přenášet jediným kabelem data do připojených periferií, video do připojeného monitoru a zároveň i dostatečný elektrický proud pro napájení notebooku. Monitorů s ideální podporou USB-C je ale zatím poměrně málo a jsou dražší než ty pouze s HDMI konektorem a většina výrobců ke svým utratenkým notebookům přibaluje maximálně redukci z USB-C na HDMI, ale většinou ani tu ne. Uživatelé si tak musí prakticky zároveň s novým notebookem kupovat USB-C rozbočovač nebo alespoň sadu různých redukcí. Logem výrobce opatřené značkové USB-C dokovací stanice přijdou i na 8 000 Kč, různé značkové výrobky třetích stran lze sehnat od pár stovek do tisícovky. Všechny by měly být kompatibilní jak s PC, kompatibilitu s iMacy je lepší si dříve ověřit.

21011-pictures-product-visual-1

Solidním značkovým výrobcem USB-C doplňků je Trust, jehož pár kousků příslušenství jsme měli možnost vyzkoušet. Prakticky neodmyslitelným doplňkem pro majitele USB-C notebooku bez HDMI videovýstupu je základní jednoúčelová redukce Trust 21011 (Type-C to HDMI Converter, cca 450 Kč). Zařízení o rozměrech 45 x 45 x 15 mm a hmotnosti 26 gramů je na jednom konci osazeno oboustranným USB-C konektorem, na druhé krabičkou se zdířkou pro zasunutí běžného HDMI kabelu. S 60Hz obnovovací frekvencí ale podporuje pouze přenosy ve Full HD rozlišení, 4K rozlišení zvládne jen při 30 Hz.

21012-pictures-product-visual-1

Pro majitele starých projektorů, vybavených pouze starým analogovým VGA videovstupem pak poslouží podobná redukce Trust 21012 (USB-C to VGA, cca 800 Kč), kterou ale pro připojení k pracovnímu monitoru doporučujeme pouze v nejhorší nouzi. Pro přenos videa v rozlišení starších projektorů ale bohatě stačí.

  21260-pictures-product-visual-1

Podobný tvar jako u HDMI konverze, ale o něco větší rozměry (60 x 40 x 15 mm, 29 gramů) a více funkcí lze čekat od minirozbočovače Trust USB-C Multiport Adapter (21260, cca 750 Kč). Tato krabička nabízí kromě HDMI konektoru ještě jeden velký USB-A (3.1 Gen1) port a jeden průchozí USB-C (3.1 Gen1) s napájením (PD). HDMI konektor však v tomto případě posílá do připojeného monitoru obraz v maximálně Full HD rozlišení (50 až 60 Hz) a 4k neumí ani při 30 Hz. USB-A (3.1 Gen1) konektor je dostatečně rychlý a s naší superrychlou flashkou Sandisk Extreme Pro dokázal přenášet data rychlostí okolo 350 MB/s. Bohužel je ale tento port umístěn příliš blízko HDMI, takže se tato flashka do redukce nevejde spolu s HDMI kabelem. Klasický USB konektor myši nebo klávesnice se ale vedle HDMI vejde. USB-C konektor na redukci je pouze napájecí a nepodporuje přenos dat ani videa.

21319-pictures-product-visual-1

Především pro uživatele, kteří potřebují přenášet větší objemy dat na externí disk je určen 4portový USB 3.1 Gen1 rozbočovač Trust 21319 za cca 400 Kč. Jeho čtyři porty jsou tentokrát dostatečně daleko od sebe, takže se do nich vejdou vedle sebe i dva flash disky. Krabička má rozměry 85 x 40 x 15 mm a váží 34 gramů. Při testu jsme s naším USB flash diskem Sandisk Extreme Pro naměřili maximální přenosovou rychlost na úrovni 335 MB/s. Trust nabízí i prakticky stejnou krabičku s označením 21320 (cca 300 Kč), také se čtyřmi USB-A konektory, ale pouze s USB 2.0 rozhraním. Ta je určena hlavně pro připojení klávesnice a myši, na datové přenosy se hodí pouze příležitostně.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení