Menu

TP-Link Deco E4: Velmi levný mesh

29.11.2019 11:11 | Radek Kubeš + Přidat komentář
TP-Link Deco E4: Velmi levný mesh

TP-Link Deco E4: Velmi levný mesh | foto: CHIP

U Wi-Fi mesh systémů s několika satelity jsme si zvykli vídat cenovky od 5 000 korun výše, takže cena sady TP-Link Deco E4 je příjemným překvapením. 

Jeden satelit TP-Link Deco E4 stojí kolem tisícikoruny, tedy stejně jako kvalitní Wi-Fi opakovač. Další příjemnou vlastností mesh systému TP-Link Deco E4 je jeho velmi snadná instalace prostřednictvím mobilní aplikace, kde si rychle nastavíte domácí Wi-Fi síť (případně i síť pro hosty) a připojíte tolik satelitů, kolik pro pokrytí svého domu nebo většího bytu potřebujete. Přímo v aplikaci Deco, dostupné pro smartphony a tablety s Androidem a iOS, se ovládá i rodičovská kontrola, umožňující filtrování webových stránek dle obsahu a klíčových slov, stejně jako nastavení časových limitů dostupnosti internetu. K dětským profilům nastavení můžete přitom přiřadit i více zařízení a časové limity nastavovat zvlášť pro pracovní dny a víkend, a to nejen pro celkovou dobu strávenou na internetu, ale můžete určit i čas večerky, kdy přestane být připojení k internetu dostupné. Dále je možné v ovládací aplikaci nastavovat prioritu síťového provozu pro konkrétní zařízení. Měli bychom si samozřejmě říci, na čem TP-Link ušetřil, aby byl mesh systém Deco E4 tak dostupný. Především jde o čistě dvoupásmový mesh, který nemá dedikované 5GHz pásmo pro spojení mezi satelity. To samozřejmě omezuje propustnost Wi-Fi sítě, především pokud je k Wi-Fi současně připojeno více klientských zařízení. Nicméně, s jedním zařízením jsme na krátkou vzdálenost naměřili propustnost kolem 400 Mb/s a při pohybu po domě pak kolem 250 Mb/s. Satelity přitom podle vzdálenosti klientů automaticky přepínají mezi připojením v 5- a 2,4GHz pásmu. I s použitím jediného satelitu jsme ve dvoupodlažním rodinném domě nenašli místo, kde by propustnost WI-Fi klesla pod 10 Mb/s. Při dané ceně tedy hodnotíme výkon mesh systému TP-Link Deco E4 jako výborný a jedinou zásadní připomínku máme k použití 100Mb LAN portů – to je šetření na nesprávném místě, které ale bude trápit jen uživatele, kteří potřebují připojit počítače a NAS server. Pozastavme se ještě u designu satelitů, které jsou na dnešní poměry opravdu hodně velké a neumožňují jiný způsob umístění, než postavení na stůl či poličku. Celkově ale za svoji cenu odvádí TP-Link Deco E4 velmi dobrou práci.

TECHNICKÁ DATA

 

Bezdrátové standardy

802.11a/n/ac

Porty

2× 100 Mb/s LAN

Funkce

rodičovská kontrola, firewall, QoS

Spotřeba (jeden satelit)

6 W

Rozměry a hmotnost

191 × 91 × 91 mm; 359 g

Cena

cca 2 000 Kč

                             

Hodnocení: Výborný (1,5)

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení