Menu

Zobrazení smazaných stránek: funguje to v každém prohlížeči

03.03.2020 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zobrazení smazaných stránek: funguje to v každém prohlížeči

Zobrazení smazaných stránek: funguje to v každém prohlížeči | foto: CHIP

Pokud chcete přistupovat k odstraněným nebo offline webovým stránkám, zobrazí se "Chyba 404". Existuje ale Wayback Machine.

Chcete-li však smazané stránky přesto zobrazit, můžete do svého prohlížeče přidat vhodný doplněk, který to umožní. Každý uživatel internetu se už jistě mnohokrát setkal s chybovou zprávou ve znění "404: Stránka nenalezena" nebo podobném. Znamená to jediné. Požadovaný obsah není k dispozici, například proto, že provozovatel nastavil příslušný web do režimu offline nebo stránku deaktivoval či vymazal.

Stránky, které vrací chybovou zprávu 404, lze však pomocí malého triku přesto zobrazit. S odpovídajícími rozšířeními to funguje v jakémkoliv běžném prohlížeči. Používá se tzv. Wayback Machine, která je k dispozici jako webová aplikace a jako rozšiřující doplněk pro browsery Firefox a Chrome. Tento nástroj byl dokonce pevně integrován do prohlížeče Brave Browser.

Stáhněte si: Wayback Machine

waybackmachineweb-logo

Internetový archiv – Wayback Machine

CHIP hodnotí Velmi dobrý

V internetovém archivu znovu najdete skryté anebo deaktivované internetové stránky. Skutečná pomoc pro různé rešerše a studie.

Stáhněte si
waybackmachine-logo

Wayback Machine for Firefox 1.8.6

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Zobrazení webových stránek, které už nejsou k dispozici. Umožňuje to bezplatné rozšíření do Firefoxu "Wayback Machine".

Stáhněte si
waybackmachine-logo

Wayback Machine for Google Chrome 2.12

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatné rozšíření pro prohlížeč Chrome pomůže zobrazit deaktivované stránky, které vrací "404".

Stáhněte si

Chyba 404: jak i přesto získat obsah stránky

waybackmachine1

Zobrazení stránek i navzdory chybě 404: s praktickým doplňkem do prohlížeče, Wayback Machine, to funguje.

Nástroj Wayback Machine zpřístupňuje webový archiv, který tvrdí, že obsahuje přes 400 miliard webových stránek. Tak lze získat přístup ke stránkám, které už neexistují anebo jsou skryté. Pokud se snažíte otevřít už neplatný odkaz, nástroj jej porovná s vlastní databází a zjistí, zda je adresa URL uložena v archivu. Takto celá věc funguje jak prostřednictvím webové aplikace, tak i pohodlněji prostřednictvím rozšíření pro prohlížeče Firefox a Chrome. Co je stínem na celé věci: nejnovější stránky byly oficiálně uloženy vývojáři a nebyly updatovány po dobu dvou let.
Pokud bylo porovnání s archivem úspěšné, Wayback Machine zobrazí archivovanou webovou stránku pro momentálně neplatný odkaz, takže i přes chybovou zprávu 404 se vám obsah stránky nakonec zobrazí.

Užitečný doplněk pro přístup ke smazaným stránkám

Pokud potřebujete pro svou práci s internetem zobrazovat i stránky, které už jsou nedostupné, pomůže vám v tom praktický internetový archiv Wayback Machine. V prohlížeči Brave to funguje automaticky, jakmile narazíte na neplatnou stránku, prohlížeč se pokusí ji obnovit z archivu. Pokud používáte Chrome nebo Firefox, pomocí příslušného rozšíření si můžete funkcionalitu zobrazování z archivu také doplnit.

Porovnání s archivem a zobrazení smazané stránky může nějakou dobu trvat, ale za možnost prohledávat ve stovkách miliard archivovaných internetových stránek je to cena více než zanedbatelná.

Mohlo by vás také zajímat: Prohlížeče, které více chrání vaše soukromí

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení