Menu

Kuk, jsem zranitelnost v předinstalované aplikaci!

04.04.2019 15:26 | Milan Loucký + Přidat komentář
Kuk, jsem zranitelnost v předinstalované aplikaci!

Kuk, jsem zranitelnost v předinstalované aplikaci! | foto: CHIP

Chytré telefony se obvykle prodávají s předinstalovanými aplikacemi. Některé z nich jsou užitečné a jiné naopak uživatelé nikdy nespustí.

Co však uživatelé neočekávají, že by předinstalovaná aplikace mohla ohrozit jejich soukromí a bezpečnost. Výzkumný tým Check Point Research nedávno objevil zranitelnost v jedné z předinstalovaných aplikací u jednoho z největších světových výrobců mobilních telefonů, společnosti Xiaomi, která je s téměř 8% podílem trojkou na trhu mobilních telefonů. Ironií je, že se jednalo o předinstalovanou bezpečnostní aplikaci „Guard Provider“ (com.miui.guardprovider), která by měla chránit telefon detekcí malwaru, ale ve skutečnosti právě tato aplikace vystavila uživatele riziku kyberútoků.

Stručně řečeno, vzhledem k povaze nezabezpečeného síťového provozu do a z aplikace Guard Provider a využití různých SDK (Software Developer Kit) jednou aplikací by se útočník mohl připojit ke stejné Wi-Fi síti jako oběť a provést útok typu Man-in-the-Middle. Kvůli mezerám v komunikaci mezi různými SDK může útočník vložit jakýkoli škodlivý kód, prostřednictvím kterého lze krást data, infikovat zařízení ransomwarem nebo instalovat jakýkoli jiný malware.

Předinstalované aplikace, jako je právě Guard Provider, jsou v zařízení už při koupi a nelze je smazat. Check Point o zranitelnosti informoval společnost Xiaomi, která vzápětí vydala záplatu.

Mobilní bezpečnostní řešení Check Point SandBlast Mobile podobné skryté hrozby a útoky odhalí a uživatele ochrání. Na vás rovněž je, abyste okamžitě prováděli instalaci všech doporučených záplat od výrobce vašeho mobilního zařízení. To ale platí třeba i pro počítače a notebooky.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení