Menu

Kvůli Netflixu a spol.: Sony ohlašuje na některých trzích konec jedné éry

15.05.2023 16:05 | Josef Mika + Přidat komentář
Kvůli Netflixu a spol.: Sony ohlašuje na některých trzích konec jedné éry

Kvůli Netflixu a spol.: Sony ohlašuje na některých trzích konec jedné éry | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Díky nabídce Netflixu a dalších streamovacích služeb si zákazníci již nekupují fyzické filmy. Sony nyní oznamuje, že na některých trzích už nebude prodávat disky DVD a Blu-ray.

Vzhledem k obrovské celosvětové nabídce streamovacích služeb se na staré dobré DVD a Blu-Ray stále více zapomíná. Společnost Sony Pictures nyní oznámila, že na německy mluvících trzích brzy přestane prodávat disky DVD, Blu-Ray a Ultra HD Blu-Ray.

Datové nosiče se budou prodávat pouze do 30. června 2023, což se týká Německa, Rakouska a Švýcarska. Sony Pictures prohlašuje, že uzavře celou divizi - společnost neuvádí oficiální důvod, ale předpokládá se, že distribuce DVD a Blu-Ray již zkrátka není rentabilní.

Sony: Distribuci přebírá společnost Plaion Pictures

Němečtí fanoušci se však nebudou muset bez titulů na Blu-Ray od Sony obejít úplně: Sony Pictures totiž zároveň oznamila partnerství se společností Plaion Pictures, která distribuci v regionu Německo - Rakousko - Švýcarsko převezme.

Díky tomu by u našich sousedů měly alespoň vybrané filmy od Sony Pictures na DVD/Blu-ray discích vycházet dál: Naplánovaný je například "Vymítač ďábla" (2023), který vyjde na Blu-Ray 5. října 2023.

Německo, Rakousko a Švýcarsko nejsou prvními zeměmi v Evropě, kde společnost Sony přestala prodávat datová média - DVD a Blu-Ray nelze už nějakou dobu koupit také v Itálii. A o návratu DVD pochybují i další společnosti: například Warner Bros Home Entertainment se stáhl z evropského trhu a místo toho spojil svou distribuci s Universal Pictures.

Neradostný, ale přirozený vývoj

 

cds-gb365f0fcb-640

Streamovací platformy již několik let vytlačují disky Blu-ray a DVD z trhu. Nabídka se sníží. Otázka je, jak moc to bude spotřebitelům vadit. Zdroj: Pixabay/StockSnap

Prodej filmových disků na formátech Blu-ray a DVD se v posledních letech snižuje na všech trzích. Podle statistiky společnosti Digital Entertainment Group (DEG) se prodej filmových disků v USA v roce 2021 snížil o více než 26 % oproti předchozímu roku, což je pokračující trend. V Německu kles prodej těchto filmových nosičů jen za první čtvrtletí loňského roku o více než 15 % oproti stejnému období roku 2021

V České republice se zatím filmové Blu-ray a DVD od Sony prodávají dál. Je ale jen otázka času, kdy Sony Pictures sáhne k podobným úsporným opatřením i na dalších trzích (ČR nevyjímaje).

Navzdory klesajícím prodejům filmových titulů na Blu-ray a DVD stále existuje určitá poptávka po těchto produktech, u nás i v zahraničí, zejména mezi sběrateli a fanoušky filmů a televizních seriálů. Tyto produkty jsou často prodávány v limitovaných edicích s bonusovým materiálem a jsou pro některé zákazníky stále atraktivní.

Zdroj: WinFuture.de

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Sběratel bluray disků

    S přítelkyní sbíráme filmy na bluray a UHD už několik let, ale nejdřív začaly mized dabingy a teď už některé filmy nevychází na disku vůbec.n3kzer3 jen na DVD, což je na 4K televizi nekoukatelné. Platíme si průběžně i různé streamovací služby – Netflix, HBO, Disney+, Prime, Sky – ale v UHD to bohužel není ono. Sem tam se to zasekne kvůli internetu. Některé služby zase nemají 5.1 zvuk. Prostě na disku to stojí za to. Sem tam se stane, že nejde internet nebo jde hůř a hned zase člověk nemá na co koukat. Zase disky zabírají místo, ale pro sběratele je to zase super, projít si to v knihovně a vybrat si film.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení