Fotíte si hanbaté fotky? Určitě vás překvapí, kdo k nim má přístup
Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s…
Kyberhrozby v roce 2014: O miliardu víc | foto: CHIP
V roce 2014 zaznamenali analytici Kaspersky Lab podstatný nárůst množství útoků na počítače a mobilní přístroje, rozvoj finančního malwaru a nové metody webových útoků.
Každý den zpracuje antimalwarový výzkumný tým Kaspersky Lab 325 tisíc nových škodlivých souborů. To je denně o deset tisíc víc než loni a o 125 tisíc denně víc než v roce 2012. Na základě těcho dat lze již s velkou mírou pravděpodobnosti určovat globální trendy a bezpečnostní témata. Jaký tedy byl rok 2014?
Každý den projde „rukama“ analytiků 1,6 milionu různých souborů, z nichž je každý pátý nebezpečný. Oproti loňsku narostl počet odhalených škodlivých souborů o 3,17 %, v předchozím období byl přitom nárůst 50%. Analytici Kaspersky Lab podstatné zpomalení růstu vysvětlují změnou taktiky kybernetických zločinců. Ve větší míře totiž používají spear-phishing, tedy rhybaření specificky zaměřené na určitou skupinu, jako jsou například hráči her nebo uživatelé online bankovnictví. Zajímavé je, že podle získaných dat patří mezi nejohroženější uživatelé v Rusku.
Zločinci, kteří se specializují na mobilní finanční malware zřejmě berou inspiraci od svých zkušenějších „kolegů“, kteří kradou online peníze pomocí osobních počítačů už léta. Zeus je nejrozšířenějším bankovním Trojanem, následovaný Trojany ChePro a Lohmys. Tři čtvrtiny útoků na peníze uživatelů byly provedeny bankovním malwarem. Krádež bitcoinové peněženky byla druhou nejoblíbenější metodou (14 %) a třetí software na těžbu bitcoinů (10 %). Dle analytiků Kaspersky Lab je nejefektivnější metodou nahrání malwaru do počítače uživatele zneužití zranitelností v Oracle Java nebo prohlížeči Explorer, Mozilla Firefox, apod. Vedle nich zločinci využívají zranitelnosti Adobe Readeru.
Činili se ale i autoři mobilního malwaru – ve srovnání s loňským rokem ho vytvořili téměř třikrát více. A s jakými hrozbami jsme se zde setkávali nejvíce?
Shrnutí kybernetické bezpečnosti v roce 2014 v číslech
Kompletní zprávu o kybernetickém zločinu v roce 2014 naleznete na stránkách Securelist.com.
Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s…
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Jinak velmi oblíbená řada smartphonů Samsung Galaxy v současnosti nejde na odbyt.…
Pokud se o technologie zajímáte již delší dobu, nejspíš vám netřeba dlouze představovat…
Google mate uživatele svých produktů. Dvěma různým aplikacím dává stejný název. Které to jsou…
Hádanky, hlavolamy a optické klamy jsou novým internetovým trendem. Šíří se na sociálních…