Tipy pro iPhone: stahování fotografií a videí do PC s Windows 10 a práce s videi v Brave
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Kybernetických útoků přibývá | foto: CHIP
Kybernetických útoků na české banky, úřady a firmy přibývá. S rostoucí závislostí celé společnosti na informačních technologiích vzrůstá i riziko jejich zneužití. Vyplývá to ze zkušeností počítačových expertů a rovněž z nedávno publikované zprávy Vojenského zpravodajství.
Vojenské zpravodajství zaznamenalo zvýšenou snahu o průnik do systémů ministerstva obrany a Armády ČR už v roce 2012. Kybernetické útoky za použití sofistikovaných virů pak prokázaly narůstající schopnost hackerů působit proti kritické národní infrastruktuře. „Vojenské zpravodajství hodnotí, že rozsah i frekvence aktivit těchto subjektů budou strmě narůstat podobně jako kybernetický potenciál ozbrojených sil řady států. Kybernetické útoky budou propracovanější, čímž porostou náklady na ochranu proti nim a na odstranění jejich následků,“ varuje dokument Vojenského zpravodajství.
Nebezpečí vnímá i široká veřejnost, což dokazují výsledky průzkumu Eurobarometr, zveřejněné v listopadu Evropskou komisí. Podle 76 % respondentů se v uplynulém roce zvýšila pravděpodobnost, že se člověk stane obětí kyberkriminality. Již 12 % uživatelů internetu čelilo napadení své e-mailové schránky nebo účtu na sociálních sítích, 7 % se jich stalo obětí podvodu v souvislosti s on-line použitím kreditní karty nebo bankovního účtu.
„Česko na vzrůstající rizika reagovalo zřízením Národního centra kybernetické bezpečnosti, které spadá pod Národní bezpečnostní úřad. Připravuje se i speciální zákon, který by měl zajistit minimální opatření a postupy při případných útocích. V Česku totiž nyní neexistuje jednotný způsob stanovení bezpečnostních standardů, způsobů varování a řízení rizik,“ řekl Jiří Vytlačil ze společnosti Servodata, která dodává informační a komunikační řešení se zaměřením na podnikovou infrastrukturu. „Snaha o sjednocení je vzhledem k existujícímu nebezpečí logická,“ dodal Jiří Vytlačil.
Stanovit přesnou výši škod způsobených hackery a kyberšpiony je takřka nemožné. Celosvětové odhady se pohybují v řádu desítek až stovek miliard dolarů ročně. Útočníci se zaměřují na bankovní databáze či kódy kreditních karet, dále též na duševní vlastnictví a důvěrné informace z oblasti průmyslu a byznysu. Podle zprávy Symantec Internet Security Report 2013 je nejvíce ohrožen výrobní sektor s 24 % případů kybernetických útoků, následuje finanční sektor, služby a vládní instituce. Statistiky také například naznačily, že antivirový systém používá pouze menšina uživatelů tabletů a chytrých mobilních telefonů. Přitom i z nezabezpečeného firemního nebo soukromého telefonu dokáže hacker získat mnoho zneužitelných údajů.
Kybernetické útoky a počítačová špionáž jsou celosvětovým problémem. Některé vlády dokonce hackery využívají pro své politické zájmy. Například Čína podle zprávy amerického Kongresu dlouhodobě útočí na americké instituce a obchodní firmy. Specializovaný útvar čínské armády prý zaměstnává tisíce lidí, jejichž cílem je získávat v zahraničí cenná data. Čína však tato obvinění popírá. K potenciálním kybernetickým mocnostem řadí odborníci také Írán a KLDR.
„Vládní úřady a privátní firmy v západních zemích proto mobilizují experty pro boj s internetovou zločinností. Kybernetický prostor nezná hranic, otázky bezpečnosti je proto nutné řešit z mezinárodního pohledu,“ podotkl Jiří Vytlačil se společnosti Servodata. Na evropském kontinentu koordinuje postup národních vlád i administrativa v Bruselu. „Abychom přišli na kloub organizované trestné činnosti na internetu, musíme posílit spolupráci v rámci Evropy a využít hlavně Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě,“ uvedla aktuálně Cecilia Malmströmová, komisařka EU pro vnitřní věci.
Česko čelilo dosud největší vlně útoků hackerů letos v březnu. Takzvané útoky typu DDoS se zaměřily na zpravodajské servery, internetové stránky bank, operátorů a dalších institucí. Policii se nepodařilo vypátrat viníky a případ byl po půl roce odložen kvůli důkazní nouzi. Útoky DDoS spočívají ve vysílání obrovského množství požadavků na konkrétní webové stránky, dokud server nezkolabuje. Patří k častým typům kybernetické hrozby, proto se na ně zaměřují i vědci.
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Požár může vzniknout rychle. Může k němu dojít při opékání nebo grilování, od ohně v krbu…
EU chce od roku 2035 bez výjimky zakázat registraci nových automobilů se spalovacími motory.…
Streamovací VOD služba HBO Max je v Česku teprve dva měsíce. Začala pozvolna se zajímavou…
Správná zařízení mohou proměnit každou domácnost ve smart home. Nestojí to ani žádné horentní…
Výrobce oblíbených produktů, Apple, už není nejhodnotnější společností na světě. Vzhledem ke…