Menu

Lenovo spouští české virtuální muzeum počítačů

20.06.2011 07:20 | Redakce Chip + Přidat komentář
Lenovo spouští české virtuální muzeum počítačů

Lenovo spouští české virtuální muzeum počítačů | foto: CHIP

Letos je tomu právě 30 let, kdy byl vyroben první osobní počítač IBM PC, od kterého se v průběhu času odvozovala ostatní „PC-čka“. K této příležitosti připravila společnost Lenovo virtuální počítačové muzeum u nás.

Na adrese www.pcmuzeum.cz si můžete prohlédnout si 30 zajímavých inovací a objevů v oblasti počítačové techniky od roku 1981 do roku 2011.
Prohlídka začíná 360° obrázkem prvního osobního počítače – firma IBM ho uvedla na trh dne 12. srpna 1981 uvádí a pojmenovala ho IBM 5150, resp. IBM PC (Personal Computer). Kvůli úsporám a urychlení vývoje se netradičně v IBM rozhodli vše postavit z dostupných komponent na trhu, operační systém si licencovat od malé firmy jménem Microsoft a mikroprocesor od společnosti Intel. Díky tomu bylo dílo hotovo během jediného roku.
První 32 bitový procesor Intel 80386 představuje jeden z největších mezníků ve vývoji procesorů x86 a tím i počítačů PC. Je totiž 32bitový, aby obsloužil větší množství operační paměti a usnadnil běh pokročilých programů. Díky těmto vlastnostem a výrazně vyššímu výkonu jej záhy adoptují pracovní stanice a nejdražší modely osobních počítačů.
Vidět můžete i virtuální prohlídku 360° notebooku ThinkPad Edge, který představuje symbolicky nejmladšího prvního potomka v linii, která začíná „dědečkem“ IBM 5150 a pokračuje přes notebooky IBM Thinkpad. Některé základní principy se nezměnily – pořád k psaní používáme klávesnici a text pak čteme na obrazovce – ale můžeme se jimi spojit přes půl planety s rodinou, stříhat s jejich pomocí video a díky nejmodernějším procesorům Intel Core na nich za sekundu spočítat to, k čemu bychom před 30 lety potřebovali měsíce.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení