Menu
CHIP Speedtest

Lenovo zahajuje dobu ohebnou

12.02.2020 16:15 | Michal Bareš
Lenovo zahajuje dobu ohebnou

Na výstavě CES představilo Lenovo řadu produktů pro tento rok a my jsme měli možnost si některé novinky osobně vyzkoušet na evropské premiéře v Bologni. Nejvíc nás zaujal první notebook s ohebným displejem, ale zajímavé jsou i další novinky.

Nastává doba ohebná. Poté, co se minulý rok objevily první smartphony s ohebným displejem, přichází řada i na notebooky. První takový představilo Lenovo pod označením ThinkPad X1 Fold. Na rozdíl od ohebných smartphonů vypadá ohebný displej u ThinkPadu X1 Fold jako praktická záležitost. Po přeložení displeje se totiž z 13,3” notebooku (dalo by se říci i tabletu) stává krabička o velikosti a tloušťce běžného paperbacku, takže se notebook snadno vejde například do dámské kabelky. V rozloženém stavu měří notebook 299 x 236 x 7,8-11,5 mm a složený zabere jen 158 x 236 x 28 mm, je tedy jen o trochu větší než papír formátu A5.OLED displej s rozlišením 2 040 x 1 536 bodů se ohýbá trochu jinak než jak jsme zvyklí u smartphonů. Ohyb není tak ostrý a povrch panelu nepřiléhá tak těsně k sobě. Do vzniklé mezery kapkovitého profilu lze vložit obdobně tvarovanou klávesnici, která tak otvor uvnitř složeného notebooku zaplní. Chytré řešení pro přenášení klávesnice i pro ochranu displeje. Notebook lze používat v celém rozsahu ohnutí, takže s ním lze pracovat jako s tabletem i jako s mininotebookem, s tím, že na části displeje se objeví virtuální klávesnice. Na ohnutá notebook lze zasadit i fyzickou klávesnici. Plný rozsah 13,3” displeje lze ale využít pouze pokud přiloženou klávesnici umístíme na stůl před rozložený počítač. 

Lenovo X1 Fold jsme měli možnost vyzkoušet ještě v jakési funkční betaverzi, takže fyzická klávesnice byla pouze vzorkem a místo slibovaného systému Windows 10 X na něm byl instalován pouze systém Windows 10 Pro. Po uvedení Windows X se ale bude dodávat s tímto systémem. Portová výbava odpovídá tenkému tělu a najdeme v ní pouze tři USB-C konektory (s podporou TB3 a PowerDelivery), slot pro nanoSIM kartu a samozřejmě i Wi-Fi 802.11ax a Bluetooth 5. ThinkPad X1 Fold se má dostat do prodeje v polovině roku za cenu odpovídající 2 499 dolarům. 

Kromě ohebného modelu X1 Fold představilo Lenovo také nejnovější již osmou generaci ThinkPadu X1 Carbon a pátou generaci ThinkPadu X1 Yoga. Do skupiny zařízení s označením Yoga přibude v polovině roku několik dalších zajímavých přírůstků. Za cenu od 20 000 Kč bude od května v prodeji řada notebooků Yoga Slim 7, které se ve 14- a 15” verzích budou dodávat jak s procesory od Intelu, tak od AMD. 

Zvýšený zájem o výkonné přenosné počítače přivedl Lenovo k uvedení celé nové řady Yoga Creator a IdeaPad Creator. Jak název napovídá, jsou určené především pro kreativní pracovníky, kteří vyžadují notebooky s vysokým výkonem, barevně kalibrovaným displejem a elegantním neherním tělem. Zobrazovací panely notebooků řady Creative mají barevnou odchylku nižší než Delta 2 a plně pokrývají prostor AdobeRGB.

Pro hráče je připraven nejtenčí a nejlehčí herní notebook od Lenova, model Legion Y740s, který může být v nejlepší konfiguraci osazen procesory Intel Core i9, 1TB SSD diskem, 32 GB RAM a 4K displejem. Zajímavostí je, že k tomuto notebooku lze připojit externí grafickou kartu Lenovo Legion BoostStation. Jak Legion Y740s, tak externí grafická karta by měly být v prodeji okolo poloviny roku za prozatím neupřesněnou cenu. 

Technologickou zajímavostí je pracovní notebook ThinkBook Plus se dvěma displeji, vycházející z modelu ThinkBook 13s. Kromě primárního 13” displeje obsahuje na víku i druhý dotykový 10,8” e-ink panel s dotykovou vrstvou. Ten lze použít jak pro sledování různých notifikací nebo čtení textů, ale díky přiloženému peru Precission Pen i pro pořizování rychlých poznámek a skic nebo editaci textových dokumentů. ThinkBook Plus se začne prodávat od března za cca 40 000 Kč. Neméně zajímavou novinkou je řada chromebook tabletů typu 2v1 s označením IdeaPad Duet Chromebook. Základem chromebooku je 7,4 mm tlustá tabletová část, ke které lze magneticky připojit lehkou klávesnici. Obrazovku lze ovládat jak prsty, tak pomocí aktivního pera. IdeaPad Duet Chromebook bude používat osmijádrový procesor Mediatek Helio P60T a od května se bude prodávat s 4 GB RAM a 128GB úložištěm.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení