Bohatší než Netflix: tato stránka nabízí 55 tisíc filmů z VHS zdarma
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Lepší mobilní pokrytí pro mnoho uživatelů: Využití milimetrových vln | foto: Obr.: Unsplash/Kabiur Rahman Riyad
Uživatelé chytrých telefonů si opakovaně stěžují na špatný příjem na frekventovaných místech. Výrobce čipů Qualcomm chce nyní tento problém vyřešit pomocí výroby čipů majících schopnost pracovat s tzv. milimetrovými vlnami, což by mohlo být přínosem pro mnoho uživatelů.
Na stadionech, ve velkých koncertních halách a nákupních centrech často zaznamenáváme velmi špatný příjem mobilního signálu. Podle výrobce čipů Qualcomm tomu tak ale být nemusí. S 5G v oblasti milimetrových vln by se zde mohlo pokrytí zlepšit. Podle vyjádření Qualcommu právě milimetrové vlny nabízejí nákladově efektivní způsob, jak v těchto místech zajistit optimální pokrytí.
Milimetrové vlny jsou označením pro frekvence v rozsahu zhruba 24 až 300 GHz. 5G fungující ve vyšších frekvenčních pásmech je dalším krokem, který nabídne řadu specifických využití – připojení průmyslových objektů, násobné zvýšení kapacity v místech, kde se v jedné chvíli setkává hodně lidí, nebo plnohodnotnou alternativu připojení domácností v oblastech, kde nedává smysl budovat optické sítě.
5G fungující na vyšších frekvencích nyní komerčně využívají američtí operátoři, v USA jsou zatím v provozu tři takové sítě. Další jsou pak v Jižní Koreji, Japonsku, Austrálii, v Evropě zatím v Itálii. V ČR je komerční nasazení závislé na uvolnění daných frekvencí Českým telekomunikačním úřadem a samozřejmě zájmu operátorů. Příslušné technologie ale už loni na pronajatých frekvencích testoval operátor O2.
Výhodou milimetrových vln, jejichž spektrum začíná na 24 GHz, je velmi vysoká rychlost přenosu dat. Naopak jejich dosah je výrazně kratší než u běžných sítí. Tato technologie proto není vhodná pro široké použití a její nasazení postupuje spíše pomalejším tempem. Zejména v místech, kde se shromažďuje mnoho lidí, by však tímto způsobem bylo možné zajistit stabilní pokrytí. K tomu je ale potřeba, aby milimetrové vlny uměly využívat i samotné telefony. Výrobce čipů pro mobilní telefony Qualcomm bude pravděpodobně první, který podobná řešení v rámci svých čipových sad pro koncová zařízení nabídne.
Zdroj: PhoneArena.com
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Chytrý telefon se systémem Android na přání uživatele automaticky ukládá jím pořízené…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…