Menu

Lepší mobilní pokrytí pro mnoho uživatelů: Využití milimetrových vln

30.01.2023 17:37 | Josef Mika + Přidat komentář
Lepší mobilní pokrytí pro mnoho uživatelů: Využití milimetrových vln

Lepší mobilní pokrytí pro mnoho uživatelů: Využití milimetrových vln | foto: Obr.: Unsplash/Kabiur Rahman Riyad

Uživatelé chytrých telefonů si opakovaně stěžují na špatný příjem na frekventovaných místech. Výrobce čipů Qualcomm chce nyní tento problém vyřešit pomocí výroby čipů majících schopnost pracovat s tzv. milimetrovými vlnami, což by mohlo být přínosem pro mnoho uživatelů.

Na stadionech, ve velkých koncertních halách a nákupních centrech často zaznamenáváme velmi špatný příjem mobilního signálu. Podle výrobce čipů Qualcomm tomu tak ale být nemusí. S 5G v oblasti milimetrových vln by se zde mohlo pokrytí zlepšit. Podle vyjádření Qualcommu právě milimetrové vlny nabízejí nákladově efektivní způsob, jak v těchto místech zajistit optimální pokrytí.

Milimetrové vlny a licenční poplatky

Milimetrové vlny jsou označením pro frekvence v rozsahu zhruba 24 až 300 GHz.  5G fungující ve vyšších frekvenčních pásmech je dalším krokem, který nabídne řadu specifických využití – připojení průmyslových objektů, násobné zvýšení kapacity v místech, kde se v jedné chvíli setkává hodně lidí, nebo plnohodnotnou alternativu připojení domácností v oblastech, kde nedává smysl budovat optické sítě.

5G fungující na vyšších frekvencích nyní komerčně využívají američtí operátoři, v USA jsou zatím v provozu tři takové sítě. Další jsou pak v Jižní Koreji, Japonsku, Austrálii, v Evropě zatím v Itálii. V ČR je komerční nasazení závislé na uvolnění daných frekvencí Českým telekomunikačním úřadem a samozřejmě zájmu operátorů. Příslušné technologie ale už loni na pronajatých frekvencích testoval operátor O2.

Na 5G v oblasti milimetrových vln sází Qualcomm

Výhodou milimetrových vln, jejichž spektrum začíná na 24 GHz, je velmi vysoká rychlost přenosu dat. Naopak jejich dosah je výrazně kratší než u běžných sítí. Tato technologie proto není vhodná pro široké použití a její nasazení postupuje spíše pomalejším tempem. Zejména v místech, kde se shromažďuje mnoho lidí, by však tímto způsobem bylo možné zajistit stabilní pokrytí. K tomu je ale potřeba, aby milimetrové vlny uměly využívat i samotné telefony. Výrobce čipů pro mobilní telefony Qualcomm bude pravděpodobně první, který podobná řešení v rámci svých čipových sad pro koncová zařízení nabídne.

Zdroj: PhoneArena.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.