Menu

MacBooky v nebezpečí: malware se zaměřuje na nová zařízení Apple

22.02.2021 12:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
MacBooky v nebezpečí: malware se zaměřuje na nová zařízení Apple

MacBooky v nebezpečí: malware se zaměřuje na nová zařízení Apple | foto: Free-Photos/Pixabay

Nasazením vlastního čipu M1 se Apple poprvé ve svých počítačích odchýlil od architektury Intel. Bezpečnostní specialisté nyní poprvé objevili malware, který se zaměřuje speciálně na tento procesor. V ohrožení jsou zařízení, která byla představena až na konci roku 2020 a která jsou jím osazena.

Podle novinky informačního serveru MacRumors zprávu varující před novým malwarem, šitým na míru procesoru M1 od Apple, zveřejnil expert na bezpečnost zařízení Mac, Patrick Wardle. Jedná se zřejmě o rozšíření prohlížeče Safari s názvem GoSearch22. To bylo nejprve vytvořeno pro čipy Intel x86, ale nyní bylo přizpůsobeno novému modelu procesoru M1. Doplněk obsahuje malware známé rodiny Pirrit, jedné z nejstarších a nejvíce nebezpečných skupin malwaru pro zařízení Mac.

GoSearch22 se tváří jako legitimní rozšíření Safari, ale shromažďuje mnoho uživatelských dat a zobrazuje nežádoucí reklamy ve formě bannerů a vyskakovacích oken. Uživatelům také vnucuje odkazy na škodlivé webové stránky, odkud se jejich zařízení snadno infikuje dalšími verzemi malwaru.

Bezpečnostní specialisté se do budoucna obávají dalšího rozšiřování malwaru, cíleného na M1

macbooks1

Uživatelé nejmodernějších modelů počítačů Mac s vlastním procesorem M1 od Apple by měli ve svých prohlížečích Safari zkontrolovat, zda neobsahují malwarové rozšíření. | Zdroj: Firmbee/Pixabay

Wardle zdůrazňuje, že antivirové skenery mají v současnosti stále problémy s detekcí malwaru, protože je stále relativně nový. Signatury, podle kterých je rozpoznán nebezpečný software pro čipy M1, nejsou doposud dobře známy, a proto se ochranné programy s novými formami rizik neustále potýkají.

V současné době Apple používá nový čip M1 pouze v modelech MacBook Pro, MacBook Air a Mac mini, i když v budoucnu jej pravděpodobně plánuje osadit i do dalších nových zařízení. Pokud patříte k uživatelům, kteří některé z nejnovějších zařízení s procesorem M1 používají, je dobré kontrolu prohlížeče Safari příliš dlouho neodkládat.

I přestože zmíněný malware není tak nebezpečný, jako jiné podobné případy na zařízeních Android, bezpečnostní experti nenechávají celou věc bez povšimnutí. Podle informací od Patricka Wardla bezpečnostní specialisté objevili i další podobný malware pro čipy M1. Proto očekávají, že v následujících měsících a letech bude docházet k jeho dalšímu rozšiřování.

Kompletní report o nově objeveném malwaru pro procesory M1 od Patricka Wardla je k dispozici na blogu webových stránek Objective-See.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení