Menu

Master Control Panel vám zpřístupní až 200 funkcí: k dispozici je i ve Windows 11

27.10.2022 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Master Control Panel vám zpřístupní až 200 funkcí: k dispozici je i ve Windows 11

Master Control Panel vám zpřístupní až 200 funkcí: k dispozici je i ve Windows 11 | foto: Alvin Vergara/Unsplash

Windows nabízí spoustu možností nastavení pro různé oblasti systému. Přestože ta základní najdeme v ucelené nabídce, často je pro konkrétní položky potřeba sahat hluboko do systému. Malým trikem se ale dá vytvořit složka, která velké množství nastavení zpřístupňuje z jednoho místa. Navíc v ní jde jednoduše vyhledávat, což velmi zrychluje nalezení konkrétní položky.

Velmi užitečná složka v systémech Windows 10 a 11 se nazývá Master Control Panel a neoficiálně bývá také nazývána jako "božský režim".

Tato složka umožňuje přístup k přibližně dvěma stovkám užitečných funkcí systému Windows, které jsou shromážděn na jednom místě. Zbaví vás to nutnosti vyhledávání konkrétních funkcí v nabídkách Nastavení systému. Zpočátku je to ale trochu složitější, protože složku si musíte nejprve vytvořit.

Jak aktivovat Master Control Panel alias "božský mód"

Funguje to tak, že na ploše vytvoříte novou složku. Je nutné ji pojmenovat specifickým řetězcem objektu Windows.

Vypadá takto: .{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Tečka před řetězcem a složené závorky jsou také jeho součástí.

Jakmile novou složku pojmenujete uvedeným názvem a potvrdíte klávesou Enter, změní se ikona z klasické souborové složky na ikonu systémového nastavení. A to je dobré znamení, protože všechno funguje.

Pokud pak složku normálně otevřete poklepáním myší, najdete v ní odkazy na nespočet praktických funkcí, které jsou přehledně seřazeny podle kategorií. Přímo zpřístupňují různá nastavení a funkce systému Windows.

Zdroj: BleepingComputer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení