Menu
CHIP Speedtest

Microsoft přináší zpět historického správce souborů: WinFile běží i na Windows 10

18.06.2020 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft přináší zpět historického správce souborů: WinFile běží i na Windows 10

Společnost Microsoft už nějakou dobu překvapuje svými retro vzpomínkami. Jednou z nich je z Windows NT extrahovaný správce souborů WinFile.

Pro práci se soubory sice uživatelé mají k dispozici vestavěný Průzkumník, nicméně nepatří k tomu nejlepšímu z dílny Microsoftu a zejména náročnější uživatelé od souborového správce jistě očekávají více. Co vše se v této oblasti změnilo za uplynulých dvacet let uživatelé mohou porovnat díky retro downloadu, který Microsoft uvolnil na GitHub jako open source kód. Jde o správce souborů z někdejších Windows NT (WinFile), který byl dokonce upraven pro možnost spuštění ve Windows 10.

Stáhněte si: WinFile

winfile-logo

WinFile (Windows File Manager) v10.1.4.0 – reedice Správce souborů z Windows NT

CHIP hodnotí Dobrý

Microsoft vydal dvacetiletý správce souborů systému Windows NT jako program s otevřeným zdrojovým kódem. WinFile běží na Windows 10.

Stáhněte si

 

Výhody
běží na Windows 10
přináší retro vzhled
Nevýhody
chybějící funkce
působí zastarale

Stačí rozbalit a spustit

WinFile lze jednoduše stáhnout jako archiv ZIP, který stačí jen rozbalit. Ve složce pak najdete dvě verze programu pro 32 a 64bitová Windows. V podsložce odpovídající vašemu systému spustíte soubor Winfile.exe. V aktuální verzi Microsoft poskytuje vhodný certifikát, takže na rozdíl od jiných občasných případů se neobjeví varovná hláška, že vydavatel je neznámý.

Rozdíly i podobnost s Průzkumníkem

winfile2

Nový versus starý: aktuální Průzkumník (vpravo) ve srovnání se správcem souborů z Windows NT4.

Samozřejmě lze říci, že WinFile je archaický, dvacet let starý program. Přesto je zajímavé, jak málo se koncept správce souborů za tu dobu změnil. Ve Windows 10 má Průzkumník sice naleštěný vzhled s elegantními ikonami, ale v podstatě kdokoliv, kdo zná aktuální Průzkumník, může WinFile okamžitě použít.

Přidána byla podpora pro možnost práce přetažením myší a známé zkratky pro kopírování, vyjmutí a vložení: [Ctrl]+[C], [Ctrl]+[X], [Ctrl]+[V].

Pocit retra ve Windows 10

Na stáří dvaceti let není WinFile úplně špatný. Na druhou stranu je hezky vidět, že Průzkumník není úplně ve středu zájmu Microsoftu a o jeho další vývoj se příliš nestará. Přesto je WinFile spíš nástrojem pro fanoušky, kteří se občas rádi vracejí do starých časů. Verze speciálně upravená pro Windows 10 žádné zvláštní výhody nepřináší.

mohlo by vás také zajímat: nové funkce ve windows 10 – nezapomeňte vyzkoušet tři nové nástroje od microsoftu


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.