Menu
CHIP Speedtest

Pixel 4a: Google představil zcela nový smartphone

04.08.2020 17:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pixel 4a: Google představil zcela nový smartphone

Řadou Pixel chce Google každý rok ukázat, jak by měl vypadat ideální smartphone pro Android. Nedávno se ale objevila kritika doby běhu na akumulátor. Zdá se, že nový Pixel 4a vydrží déle. Ve skutečnosti se měl nový chytrý telefon střední třídy od Google objevit už na květnové vývojářské konferenci I/O.

Kvůli koronavirové pandemii byla ale konference nejen zrušena, navíc bylo uvedení modelu Pixel 4a několikrát odloženo. Nyní je to ale na spadnutí: zařízení bude k dispozici 1. října. Google to oznámil v pondělí.

Pixel 4a se opírá o silnou stránku předchozího modelu: vynikající fotoaparát. Současně ale stále existují opodstatněné obavy ohledně běhu na akumulátor. Už Google Pixel 4 bojoval s příliš malou kapacitou akumulátoru, která se ve srovnání s modelem Pixel 3 opět zmenšila. Výrobce nyní udělal stejný krok a v případě řady Pixel A snižuje kapacitu akumulátoru z přibližně 3400 mAh u Pixel 3a na pouhých přibližně 3080 mAh pro Pixel 4a.

Pouze jediný objektiv, zato ALE silný software

Pixel 4a má stejný 12,2Mpx fotoaparát, jako mnohem dražší předchozí vlajkový model Pixel 4. Další objektiv se zoomem, jako ve větším smartphonu Pixel 4 XL, ale už nepoužil.

Zatímco jiní výrobci smartphonů umísťují na zadní stranu zařízení až pět objektivů, Google Pixel 4a se spokojí pouze s jedním, podpořeným silným softwarem. Sofistikované procesy pro následné digitální zpracování pořízených fotografií ukazují pozoruhodné výsledky.

Fotografování hvězd a obličejů

pixel4a1

Google Pixel 4a má ve výbavě svůj vlastní program pro fotografování noční oblohy.

Režim nočního vidění byl rozšířen o program "Astrofotografie", který při hledání a fotografování vesmírných objektů, jako například komety Neowise, odhaluje více detailů, než kolik může vidět lidské oko. To je umožněno dlouhými dobami expozice a speciálním softwarem. Vynikající jsou, podobně jako u modelu Pixel 4, portrétní fotografie. Tvář je výborně zaostřená, oproti tomu pozadí je uměle rozostřeno.

Selfie fotoaparát na přední straně mobilu, který má rozlišení 8 Mpx, Google umístil do levého horního rohu do otvoru 5,8" displeje OLED. Toto řešení umožnilo výrazně zmenšit černý okraj obrazovky.

Snímač otisků prstů a zdířka pro sluchátka

Na rozdíl od dražšího modelu Pixel 4 výrobce nepoužívá k odemknutí obrazovky trojrozměrné rozpoznávání obličeje "Face Unlock". Místo toho Google umístil na zadní stranu smartphonu snadno přístupný snímač otisků prstů. Podobný typ biometrie se očekává i u modelu Pixel 5, jehož uvedení se plánuje na podzim. Důvodem je zaznívající kritika příliš širokého okraje displeje pro systém Face Unlock v modelu Pixel 4.

Pixel 4a je vybaven procesorem Snapdragon 730G a bezpečnostním čipem Titan M, k dispozici má 6 GB RAM a 128 GB interní paměti. Pro srovnání: předchozí model 3a má pouze 64 GB paměti. Na rozdíl od mnoha současných smartphonů je také vybaven 3,5mm zdířkou pro připojení sluchátek. Konvenční modely tak lze připojit bez adaptéru.

Nové funkce zatím pouze v angličtině

Velmi praktickou funkcí disponuje smartphone pro konference a rozhovory: nová aplikace pro záznamník dokáže nejen nahrát řeč. Vestavěný čip mluvené slovo převádí v reálném čase na text, takže v něm poté lze vyhledávat pomocí klíčových slov. Připojení k internetu není nutné. Zatím to funguje pouze pro angličtinu, další jazyky mají následovat.

Ve stejném termínu zahájení prodeje v říjnu koncern uvede pro zařízení Pixel 4a i nového asistenta. Softwarový pomocník je nyní rychlejší a reaguje v kontextu. Pokud jsou například otevřeny Mapy Google, příkaz "Hledat italské restaurace" nespustí obecné vyhledávání Google, ale zobrazí restaurace přímo v mapové aplikaci.

Podpora 5G přijde později

pixel4a2

Cena smartphonu Pixel 4a by měla být do 10 000 Kč.

Z hlediska podpory 5G se Google drží v pozadí. Zatímco jiní výrobci smartphonů s Androidem, jako například Samsung, Motorola, Huawei a Xiaomi, uvedli na trh telefony s podporou 5G s velmi rychlými datovými přenosy a nízkou latencí, bude Google i ve svých modelech střední třídy Pixel 4a zpočátku podporovat pouze čtvrtou generaci mobilních sítí (LTE).

Spolu s uvedením modelu Pixel 4a Google také oznámil uvedení verze 5G na podzim tohoto roku. Je o něco větší, než model 4a bez 5G, a bude také výrazně dražší (jeho cena přesáhne hranici 10 000 Kč).

mohlo by vás také zajímat: huawei p50 – top procesor od Qualcommu na pochodu


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení