Menu

RuStore, alternativa k obchodu Google Play, bude patrně v Rusku povinně v telefonech s Androidem

13.03.2023 14:02 | Pavel Trousil + Přidat komentář
RuStore, alternativa k obchodu Google Play, bude patrně v Rusku povinně v telefonech s Androidem

RuStore, alternativa k obchodu Google Play, bude patrně v Rusku povinně v telefonech s Androidem | foto: Pexels

Plná integrace obchodu RuStore do všech zařízení se systémem Android prodávaných v Rusku by dále snížila závislost země na západních technologických společnostech.

Ruské ministerstvo pro digitální rozvoj chce zákonem zavázat výrobce chytrých telefonů k zabudování obchodu RuStore do systému zařízení.

RuStore je obchod s aplikacemi podobný obchodu Google Play nebo App Store společnosti Apple. Aplikaci vyvinula ruská technologická společnost VK, kterou částečně vlastní Gazprom-Media.

rustore-nahled

Ochod s aplikacemi RuStore by měl být součástí telefonů s Androidem prodávaných v Rusku. | Zdroj: screen webu RuSore.

Ministerstvo chce, aby byl obchod RuStore hluboko zakořeněn v systému zařízení, a to až do té míry, že by uživatelé byli při prvním zapnutí chytrého telefonu vyzváni k registraci svého účtu v této aplikaci.

Navrhovaná legislativa ale přináší mnoho technických problémů, tvrdí ruský hospodářský list Kommersant. RuStore například nepodporuje automatickou aktualizaci aplikací nainstalovaných prostřednictvím obchodu s aplikacemi zaměřeného na Rusko.

Legislativa stanoví, že RuStore musí být integrován stejně hluboko jako výchozí obchod s aplikacemi v zařízení nebo samotný operační systém. V podstatě by to znamenalo, že RuStore by byl stejně nedílnou součástí zařízení se systémem Android, jako je to v případě obchodu Google Play.

Ruští zákonodárci dokonce upřesnili, že ke spuštění obchodu RuStore by uživatelé neměli potřebovat více kroků než ke spuštění výchozího obchodu s aplikacemi v zařízení.

Kommersant poznamenává, že RuStore již byl zařazen na seznam programů, které musí být předinstalovány v zařízeních prodávaných v Rusku.

Zákon však bude mít malý účinek, protože západní výrobci přestali vyvážet svá zařízení do Ruska v odvetě za jeho invazi na Ukrajinu. To znamená, že většina zařízení se do Ruska dostává z jiných zemí a jsou tedy přizpůsobena pro trhy mimo dosah ruských zákonodárců.

Internetová společnost VK spustila RuStore v květnu 2022 poté, co Google a Apple začaly omezovat přístup pro ruské uživatele v reakci na zahájení války.

Zdroj: Reuters, Cybernews

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení